25.04.2018, 00:00

Ako môže vlastník dobre predať les

Predať spoločnú nehnuteľnosť alebo jej časť a znížiť tak podiely urbárnikov na spoločnom lese bez ich vedomia, nie je možné. Nedovolí to ani novela zákona o pozemkových spoločenstvách od 1. júla. Režim nakladania s majetom v urbariátoch je oproti iným lesným pozemkom špecifický.

Ako môže vlastník dobre predať les
Zdroj: Švédsky lesnícky výskumný ústav

1. Predaj podielov na lesných pozemkoch
Podiel na spoločnom lese vám nikto nemôže ukradnúť. Nič na tom nemení ani novela zákona o pozemkových spoločenstvách účinná od 1. júla 2018. Potvrdzuje to aj advokát Matej Marhavý. S takouto zmenou podľa advokáta nemôže zákonodarca rátať ani do budúcnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou by ju totiž Ústavný súd zrušil pre jej protiústavnosť. Advokát upozorňuje na Ústavu, podľa ktorej má každý právo vlastniť majetok. „Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu,“ zdôrazňuje. Novela od júla spresní zákaz prevodu spoluvlastníckych podielov na samotné spoločenstvo. „Ide o to, že podľa doterajšej úpravy sa to ľahko obchádza. Samotné spoločenstvo síce podiely nemôže nadobúdať, no zákon v aktuálnom znení nebráni nadobúdať tieto podiely zo strany subjektov, ktoré založia a ovládajú spoločenstvá,“ vraví Marhavý.

Čo sa zmení: Od 1. júla 2018 bude platiť, že ak výbor v mene spoluvlastníkov uzatvorí zmluvu o prevode podielu na spoločnej nehnuteľnosti, nadobúdateľom sa stávajú všetci – pomerne podľa veľkosti podielov. „Takýmto spôsobom sa ale majetok urbárnikov môže iba rozšíriť, nie zúžiť,“ podčiarkuje advokát.

2. Bez súhlasu členov
Pozemkové spoločenstvá hospodária dvojakým režimom. Môže ísť pritom nielen o lesný pozemok, ale aj ornú pôdu, pasienky. „Treba rozdeľovať, či ide o spoločnú nehnuteľnosť alebo ide o spoločne obhospodarovanú nehnuteľnosťou, je v tom zásadný rozdiel aj pri prevode vlastníctva,“ zdôrazňuje Juraj Vanko, podpredseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov. Upozorňuje preto, že pri spoločne obhospodarovaných nehnuteľnostiach pri prevode vlastníctva je nutné rešpektovať iba Občiansky zákonník, ktorý jasne definuje práva spoluvlastníkov. Naopak, pri spoločnej nehnuteľnosti je nutné rešpektovať aj zákon o pozemkových spoločenstvách, ktorý stanovuje podmienky prevodu na spoluvlastníka a podmienky prevodu na tretiu osobu tak, že pri zámere previesť podiel na spoločnej nehnuteľnosti na tretiu osobu musí záujemca o takýto prevod oznámiť toto prostredníctvom výboru spoločenstva ostatným členom. Títo tak majú možnosť sa o tento podiel uchádzať. Až keď nikto zo spoluvlastníkov neprejaví záujem o jeho kúpu, je možné tento previesť na tretiu osobu.


POZOR! Ak člen spoločenstva, ktoré hospodári na spoločnej nehnuteľnosti (nie na spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti), neponúkne pred predajom svoj podiel ostatným, a to spôsobom obvyklým v mieste, môžu sa obrátiť na súd najneskôr do troch rokov od prevodu. Lehota sa počíta od dátumu vkladu do katastra.

3. Priekupníci s pôdou
Pozor na priekupníkov, ktorí lacno kupujú a ďalej predávajú. Na nekalý trh s pozemkami, aj lesnými, narazili už aj renomované realitné kancelárie. „Ozývali sa nám ľudia, nazval by som ich vykupovačmi lesných pozemkov. Hľadajú si lacné obete. Snažia sa stlačiť cenu. Pri predaji chránime v prvom rade nášho klienta. Nemôžeme dovoliť, aby mal z predaja v budúcnosti akýkoľvek problém,“ vraví Roman Romaník z realitnej spoločnosti RE/MAX. Tým, ktorí by chceli svoje pozemky predať, odporúča obrátiť sa s ponukou na overenú realitnú kanceláriu, ktorá má skúsenosti s predajom lesných pozemkov. „Pri poslednom predaji lesného pozemku sa nám veľmi dobre spolupracovalo so štátnymi lesmi. Majú svoje postupy, je potrebné sa pripraviť na to, že proces predaja niečo potrvá, ale nakoniec sme celý predaj dotiahli do úspešného konca.“

4. Predaj cez realitku
Počítajte s tým, že predaj lesných pozemkov nemusí byť pre realitné kancelárie vždy zaujímavý. „Takýto predaj je pomerne zložitý a prácny proces. Určite nepatrí medzi frekventované predaje realitných kance

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.