09.05.2018, 00:00

Urbariáty: priveľa polien pod nohami

Milan Ovseník, predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.

drevo, les, ťažba dreva
Zdroj: Dreamstime

Aké najvypuklejšie problémy riešia v súčasnosti urbariáty?
V prvom rade sa boríme s pokračujúcim rozdrobovaním vlastníctva. V ďalšom rade je obrovskou prekážkou postupné zvyšovanie podielu vlastníctva nezistených vlastníkov. Všade tam, kde sa ukončili Registre obnovenej evidencie pozemkov, teda takzvané ROEP-y, pričom tie sa už urobili takmer na celom území, sa nám významne zvýšili podiely vlastníctva nezistených vlastníkov.

Aký to má na vás dosah?
Ide o to, že tu štát formalizoval procesy, ktoré mali umožniť lepšie využitie poľnohospodárskej a lesnej pôdy. Na to sa schválil zákon, ktorý mal urobiť poriadok v ich evidencii. Potom cez zlučovanie parciel a komasáciu sa mali vytvoriť pôdne bloky, ktoré mali slúžiť na obhospodarovanie lesov a súčasne aj na uživenie toho svojho obhospodarovateľa.

V praxi to však nedopadlo ideálne.
Presne tak. Tu sa to totiž urobilo tak, že prostredníctvom príslušných firiem a s pomocou európskych peňazí sa to najprv preklopilo cez listy vlastníctva do obnovenej evidencie pozemkov, ale potom vyšli najavo neuveriteľné čísla. Stačí sa pozrieť do Zelenej správy za rok 2016. Kým v roku 2004 dosahovala výmera nezistených vlastníkov 104-tisíc hektárov, v roku 2016 už 380-tisíc hektárov! V priebehu 10 rokov pribudlo 200-tisíc hektárov pôdy nezistených vlastníkov. To je obrovský rozsah.


Čo to spôsobilo?
Je len jedna odpoveď. Ak vychádzame zo Zelenej správy, kde je uvedené, že v roku 2004 mali vlastníci 500-tisíc hektárov lesov, no v roku 2016 už len okolo 380-tisíc hektárov, znamená to, že sa tu významne zmenili pomery práve v urbároch. Po vykonaní procesu ROEP výrazne klesla výmera známych vlastníkov a vyskočila výmera neznámych – rozdiel medzi vlastnenou a užívanou pôdou je potom taká výmera, ktorú si musia urbáre prenajímať od Slovenského pozemkového fondu. Pretože ten zo zákona zastupuje podiely nezistených vlastníkov.

Ak sa teda vrátim k otázke, aké sú dnešné najväčšie problémy urbariátov, tak tento patrí medzi ne.
Áno. Toto je jedna najväčších bŕzd v efektívnom fungovaní urbárov. Lebo urbáre môžeme považovať za malé podniky na dedinách. Lesotvorcovia a pôdohospodári sú krajinotvorcovia. Ale za takýchto podmienok vo vlastníctvach sa nám čoraz častejšie stáva, že nie sme schopní ani zvolať valné zhromaždenie urbariátu na prvý pokus. Pretože v niektorých prípadoch musí rozhodovať na valnom zhromaždení aj zástupca štátneho vlastníctva, teda štátne Lesy, a tiež zástupca nezistených vlastníkov, teda Slovenský pozemkový fond, a ak tí neprídu a ak na zhromaždenie aj spomedzi známych vlastníkov príde len menšia časť, nie sme uznášaniaschopní.

Ako to potom riešite?
Musíme urobiť čiastkové schôdze. Niekedy sa valné zhromaždenie začne v januári a skončí až v máji. A predstavte si, že sa tam majú prijímať dôležité rozhodnutia a ešte ich vysvetľovať obrovskému množstvu vlastníkov s malými výmerami.

Tým chcete naznačiť, že situácia, keď v urbároch stúpa podiel plôch neznámych vlastníkov, ktoré sa – kvôli obhospodarovaniu – musia prenajímať od Slovenského pozemkového fondu, niekomu vyhovuje. A ešte tým viac, ak v tom bude čo najväčší chaos.
Určite. Malí vlastníci sa potom oveľa ochotnejšie chcú zbavovať svojich podielov. Príde investor, ponúkne aspoň trocha zaujímavú cenu a oni mu to radi predajú. Takto sa Slovensko postupne rozpredáva. Len pre zaujímavosť – nedávno sme v našom spolku, kde máme 500 hektárov, urobili prieskum o tom, kto má záujem podiely predať a kto kúpiť. Dopadlo to 50 na 50. Dlhodobo sledujem túto situáciu aj inde a dopadá to podobne. Tí, ktorí žijú mimo lokality, chcú podiely predať, a tí, ktorí tam žijú, majú záujem na nich pracovať, teda aspoň by chceli. Od roku 2004 neustále vravíme – a štát to aj deklaroval – aby sa vytvorili podporné mechanizmy na združovanie vlastníkov malých výmer. Štát vyhlásil, že to bude podporovať, ale nevykonal ani jedno reálne opatrenie, ktoré by k tomu smerovalo. My sme navrhovali množstvo krokov, ako by sa to dalo.

Napríklad?
Naprí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.