09.05.2018, 00:00

Prevody podielov medzi urbárnikmi sa zvoľnia

Od júla bude môcť od vás podiely na lesnom pozemku odkúpiť už aj pozemkové spoločenstvo.

les, drevo, ťažba dreva
Zdroj: Dreamstime

Zatiaľ to nie je možné. Novela zákona o pozemkových spoločenstvách však od júla tento absolútny zákaz nadobúdania podielov samotným pozemkovým spoločenstvom ruší. Zuzana Peiger Ačjaková z odboru komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva však upozorňuje na dve veci.

Hranica vlastníctva
Po prvé, že nepôjde o úplnú liberalizáciu v tomto smere, pretože spoločenstvo nebude môcť nadobudnúť podiel, ak by jeho celkový podiel bol vyšší ako 49 percent. Má sa tak predísť tomu, aby spoločenstvo samo v sebe získalo rozhodujúci hlas, keď by stačilo, aby predseda spoločenstva prehlasoval všetkých ostatných členov, ktorých môžu byť stovky i tisíce.


Nadobúdanie podielov spoločenstvom nie je novinka, pretože pred účinnosťou teraz platného zákona o pozemkových spoločenstvách to zakázané nebolo, a teda spoločenstvá bežne podiely nadobúdali.


Podiely spoločenstva
Pre postup člena spoločenstva pri prevode jeho podielu sa touto novelou nemení prakticky nič, vraví Ačjaková. „Nie je zaťažený žiadnou novou povinnosťou, nevzniká tu žiadne nové predkupné právo.

Novinka vzniká pre spoločenstvo ako právnickú osobu. Výbor bude musieť mať pod kontrolou podiely spoločenstva, ak by sa uchádzal o ich kúpu alebo priamo oslovoval konkrétnych spoluvlastníkov s ponukou na odkúpenie ich podielov.“


Spoločenstvá pritom môžu vo svojich zmluvách alebo v iných interných predpisoch ustanoviť podrobnosti o spôsobe realizácie takého nákupu podielu na spoločenstvo. Nová povinnosť sa tu týka iba Slovenského pozemkového fondu. „V prípade predaja podielu vo vlastníctve štátu bude povinný ho najprv ponúknuť nielen ostatným spoluvlastníkom, ale aj spoločenstvu ako právnickej osobe,“ upozorňuje Ačjaková na ďalšiu zmenu od 1. júla. Zmluvu o prevode vlastníckeho práva k oddelenej časti spoločnej nehnuteľnosti možno za rovnakých podmienok uzavrieť so všetkými vlastníkmi spoločnej nehnuteľnosti aj jednotlivo na viacerých listinách.

Situácie, ktoré môžu nastať v pozemkovom spoločenstve a ako ich riešiť

Pozemok ste zdedili alebo kúpili
Po zápise zmeny vlastníka na katastri doručte na adresu pozemkového spoločenstva list vlastníctva alebo dedičské rozhodnutie od no

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.