14.05.2018, 00:00

Júl zmení živnostníkom odvody

Malých podnikateľov, ktorí za minulý rok podávali daňové priznanie v riadnom termíne, čaká platenie vyšších sociálnych odvodov od 1. júla 2018. Ak ste vlani zarobili vyše 5 472 eur, na odvodoch zaplatíte viac. Pre určenie povinnosti platenia odvodov je rozhodujúca výška príjmov, a nie zisku.

Biznis, podnikanie
Zdroj: Dreamstime

Výšku poistného oznamuje Sociálna poisťovňa. „O tento údaj ju netreba žiadať. Každý živnostník dostane informáciu listom, respektíve do e-schránky, ak ju má aktivovanú, najneskôr do 21. júla 2018,“ vysvetľuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Splatnosť nového poistného za júl je do 8. augusta 2018. Ak si niekto posunul odovzdanie daňového priznania, výšku poistného mu poisťovňa oznámi do 21. októbra. Vtedy je splatnosť novej sumy poistného do 8. novembra 2018.

Novinkou malo byť chystané ročné zúčtovanie sociálnych odvodov. Prvýkrát to malo byť v roku 2020 za rok 2019. Proti návrhu sa postavila Sociálna poisťovňa, ktorá má ročné zúčtovanie odvodov vykonávať. Dôvodila tým, že treba zmeniť informačné systémy, a preto žiadala posunúť celý proces o dva roky. Rezort práce to uznal. A v tejto chvíli je isté to, že Sociálna poisťovňa prvýkrát ročne zúčtuje príjmy pracujúcich ľudí najskôr v roku 2021 za rok 2020.


Minimálny mesačný vymeriavací základ pre povinne poistenú SZČO v roku 2018 je 456 eur, z toho vyplývajúce poistné je mesačne 151,16 eura, zatiaľ čo pre SZČO, ktoré majú priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok, a pre SZČO, ktoré dostávajú výsluhový dôchodok a dovŕšili dôchodkový vek, je mesačná suma poistného 123,80 eura, pretože neplatia poistné na invalidné poistenie.

Maximálny mesačný vymeriavací základ pre povinne poistenú SZČO je 6 384 eur, z toho vyplývajúce poistné je mesačne 2 116,29 eura. Zatiaľ čo pre SZČO, ktoré majú priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok, a pre SZČO, ktoré dostávajú výsluhový dôchodok a dovŕšili dôchodkový vek, je mesačná suma poistného 1 733,25 eura, keďže neplatia poistné na invalidné poistenie.


Dôležité čísla a termíny na platenie sociálneho poistenia

1. júl
je termín, keď začne platiť nové poistenie pre živnostníkov

8. august
je termín pre splatnosť nového poistenia

1. september
je termín pre platenie nového poistenia pri odložení priznania

5 472 eur
je hranica príjmov za rok 2017, od ktorej musia začať podnikatelia platiť odvody od júla 2018

5 472 eur
je hranica príjmov na rok 2018, od ktorej musia začať podnikatelia platiť odvody nasledujúci rok.

477 eur
je nový minimálny vymeriavací základ na platenie odvodov na rok 2019 (základ sa určil z priemeru miezd za rok 2016)

456 eur
je minimálny vymeriavací základ

151,16 eura
je minimálne poistné

6 384 eur
je maximálny vymeriavací základ

2 116,29 eura
je maximálne poistné


Čo vás môže zaskočiť a ako na to
Mesačné odvody sa platia, aj keď nemáte v mesiaci príjem alebo ste vtedy v mínuse.

Odloženie daňového priznania
Koho môže „zachrániť“ predĺženie podania?
Odloženie daňového priznania môže určitým spôsobom pomôcť tým, ktorí v júli 2018 odvody do Sociálnej poisťovne platiť buď začnú, alebo ich začnú platiť vo vyššej výške. Odložením daňového priznania

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.