22.05.2018, 00:00

Exekučná amnestia pokriví prostredie

Hazardujeme s tými občanmi, ktorí si svoje dlhy splácajú, tvrdí na adresu odpúšťania starých exekúcií prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.

Exekučná amnestia pokriví prostredie
Zdroj: Reuters

Čoraz nástojčivejšie sa hovorí o potrebe exekučnej amnestie, viaceré politické strany ju mali aj vo volebnom programe. Ani nový minister spravodlivosti nevylúčil možnosť legislatívne riešiť staré exekúcie amnestiou či inak. Ako tieto snahy vníma vaša komora?
Postoj komory je v tomto dlhodobo nemenný. Exekučné amnestie považujeme za riziko morálneho hazardu s právnym povedomím občanov, ktorí svoje dlhy, čo aj čiastkovo, splácajú. Amnestia by uprednostnila nezodpovedné správanie pred zmyslom pre zodpovednosť za vlastné záväzky.

Okrem morálnych to má, samozrejme, aj finančné dôsledky.

Presne tak. Poctivých občanov by potrestal aj dosah na verejné financie, pretože napríklad platitelia odvodov by sa de facto poskladali na dlh vytvorený neplatičmi. Nikto pritom neskúma, či ľudia, ktorí si svoje povinnosti nesplnili, mali objektívne dôvody. Exekučná amnestia by teda predstavovala zásah do práv veriteľov, súdnych exekútorov a nepriamo aj do právneho postavenia všetkých, ktorí si svoje záväzky plnia. Musíme jednoznačne ľuďom povedať, že mať množstvo dlhov nemá byť normálne. Edukačná a osvetová činnosť je mravčia práca, na ktorej sa už roky aktívne podieľa aj komora, no niet inej cesty, ako ľudí od mladosti vychovávať k finančnej gramotnosti a zodpovednosti.

V tejto súvislosti sa medializovalo, že ide o vyše tri milióny nevyriešených exekúcií a každoročne pribúdajú tisícky nových. V čom tkvie hlavný problém takéto objemu, máme málo exekútorských úradov alebo to nestíhajú súdy?
Dovedna je v súčasnosti živých 3 032 561 starých exekučných konaní. Z nich je 299 620 predložených na súdoch so žiadosťou o zastavenie exekúcie. Ďalších 32 809 konaní sa vedie na vymáhanie výživného a 2 431 konaní na vymáhanie nepeňažného plnenia. Okrem nich evidujeme 640 881 konaní, v ktorých sa záväzky plnia a sú zabezpečené hnuteľným alebo nehnuteľnými majetkom.


Koľkých sporov by sa teda mohla týkať potenciálna exekučná amnestia?
Mohla by sa týkať 2 056 820 konaní. Ide však o všetky prípady, nielen o konania, kde je veriteľom štát alebo verejnoprávna inštitúcia. Ešte jedno číslo na ilustráciu – pokles starých živých spisov medzi dátumami od 28. februára do 10. mája tohto roka predstavoval 122 822 prípadov. Dôležité je zároveň pripomenúť, že v posledných rokoch počet nových exekúcií klesá. Vlani zaznamenala komora 409 786 nových exekúcií, čo je o 44 084 menej než v roku 2016. Rok predtým ešte počet nových exekúcií prevyšoval pol milióna, exekútori riešili presne 512 855 nových prípadov. Pred štyrmi rokmi to bolo až 527 071 nových exekúcií. V porovnaní s rokom 2013 klesol počet novýc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.