23.05.2018, 00:00

Zákon má byť konsenzus, nie bič

Nové predpisy pre stavebníkov sa pripravujú už niekoľko mesiacov, zatiaľ za dverami úradníkov. Od polroka má odštartovať pripomienkové konanie. Ministerstvo dopravy a výstavby rozdelilo pôvodný stavebný zákon na dva celky: zákon o územnom plánovaní a zákon o výstavbe. O názor na proces ich prípravy sme požiadali hlavnú architektku Bratislavy Ingrid Konrad.

Zákon má byť konsenzus, nie bič
Zdroj: Lias Vintířov

Hlavná architektka mesta Bratislavy Ingrid Konrad

Starý stavebný zákon je ťažkopádny a aj odborníci priznávajú, že v praxi sa často obchádza. Aký máte názor na to, ak sa zákonné normy nerešpektujú?

Žiaľ, u nás sa stále chápu zákony ako niečo nanútené zhora, čo síce treba akceptovať, ale je majstrovstvom, ak sa to obchádza. Pritom zákon je spoločenský konsenzus, ktorý v konkrétnej oblasti riadi činnosti a ich dopady na spoločnosť. Takáto norma však musí vznikať odspodu, odtiaľ prichádzajú podnety podporené praxou. Nikto zhora to nevie posúdiť tak ako prax.

Tvrdíte, že zákon je určitou formou dohody medzi názorovou väčšinou a menšinou. Čo však potom s tou nespokojnou menšinou, ktorá s presadenou normou nesúhlasí?
Dohoda medzi oboma stranami zaručuje, že väčšina si síce presadí svoju predstavu zákona, ale menšina sa podriadi. Tak to vo vyspelom svete chodí. To nie je doktrína, to je kultúra. Ale k tejto kultúre patrí široká odborná diskusia, moderovaná nezávislými a nestrannými subjektami, ktorá musí predchádzať tvorbe paragrafového znenia.


V Stavebnom zákone boli vždy doteraz obsiahnuté aj kompetencie v tom smere, kto by mal vykonávať funkciu stavebných úradov. Doteraz ju robia obce. Zvažuje sa však zmena.
Tento zákon podľa mňa nemá riešiť kompetencie, napríklad to, pod kým je stavebný úrad, ako sa má deliť a podobne. Pretože toto je flexibilné. Dôležité je, aby štát alebo samosprávy vytvorili mechanizmy na uplatňovanie a dodržiavanie zákona. Pritom u nás táto kontrola, presnejšie jej výkon, chýba. Tá však musí byť, lebo je vo verejnom záujme, aby sa zákony dodržiavali. Ak dôjde k trestnému činu jeho porušením, je už neskoro.

Už pri tvorbe predošlého Stavebného zákona v rokoch 2015 a 2016 sa ozývali hlasy, že vtedajší návrh zákona sa namiesto strategických riešení venuje procesom a parciálnym záležitostiam, napríklad čiernym stavbám. Čo si o tom myslíte?
Áno, to je ďalšia oblasť, v ktorej je slovenská prax dosť špecifi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.