30.05.2018, 00:00

Príbeh čitateľky, ktorá (ne)prišla o pozemok

Predstavte si, že si overujete na digitálnej mape katastra, či je pozemok, ktorý vlastníte s viacerými spolumajiteľmi, stále napísaný na vaše mená. Jedného dňa však zistíte, že mená, ktoré tam predtým boli, zrazu nedokážete nájsť. Čo s tým? S takouto otázkou sa na nás obrátila naša čitateľka.

Príbeh čitateľky, ktorá (ne)prišla o pozemok
Zdroj: Dreamstime

Do neistoty okolo „stratených“ údajov na digitálnej mape katastra sa dostala naša čitateľka, ktorá sa nám ozvala do redakcie (chce zostať v anonymite). Čo sa jej stalo? Zľakla sa, keď nedávno pri overovaní údajov o svojom pozemku na digitálnom katastrálnom portáli zistila, že pri ňom „chýbajú“ mená spolumajiteľov a s nimi aj jej meno. Šlo o parcelu v istom konkrétnom katastrálnom území na západnom Slovensku.

„Spolu s ostatnými spolumajiteľmi sme začali špekulovať, či náhodou v obci medzitým neprebehli pozemkové úpravy a my sme sa o nich nedozvedeli,“ prezrádza naša čitateľka. Skupinka spoluvlastníkov preto zavolala na obecný úrad, no starosta o ničom podobnom nevedel. Pochybnosti ešte zvýšil fakt, že v blízkosti inkriminovanej parcely skúpil pozemky arabský občan. „Čo ak nejakým spôsobom kúpil aj naše podiely na parcele?“ kládla si skupinka otázku.

Vysvetlenie situácie
Situácia sa vysvetlila po tom, ako sa spoluvlastníci skontaktovali s Úradom geodézie, kartografie a katastra. Zistili, že nastal síce malý problém pri digitálnom prenose dát, ale to neznamená, že by sa pôvodné dáta o pozemkoch mohli z katastra nadobro stratiť. Naša čitateľka – po poučení, ako sa pohybovať v elektronickom katastri – „stratené“ údaje našla. Stačilo pár klikov a doklikala sa k svojmu listu vlastníctva s menami všetkých spoluvlastníkov.


Register C a register E
Ak sa vám stane, že v elektronickom katastri nedokážete vyhľadať svoj pozemok alebo sa vám pri ňom nezobrazujú mená vlastníkov tak ako predtým, neľakajte sa.


Najpravdepodobnejšie je, že ste sa nedoklikali k údajom len pre to, že sa v elektronickom katastri neviete pohybovať. Katastrálny portál totiž eviduje jednak parcely registra C (pozemky vyznačené čiernymi obrysmi) a jednak parcely registra E (pozemky vyznačené so zelenými obrysmi). Ak počas vyhľadávania pozemku na registri C nájdete pri parcele heslo „neexistuje záznam“, to ešte neznamená, že (spolu)vlastník parcely nie je známy. V takom prípade si treba prekliknúť na vrstvu registra E a hľadať ďalej v ňom. V registri E sú totiž vyznačené pôvodné pozemnoknižné parcely. Ak si na hociktorú parcelu kliknete v tomto registri, vyskočia na obrazovke meno či mená vlastníkov.

Môže nastať aj situácia, že pozemok skupinky spoluvlastníkov sa v registri C javí ako veľký celok, ktorý nemá vlastníka ani evidenčný záznam. Avšak následne sa v registri E ukáže, že veľký celok sa skladá z malých políčok vyznačených zelenými obrysmi, a tam už mená vlastníkov uvedené sú. Žiadne „zmiznutie“ parcely sa teda nedeje.

Rozuzlenie je prozaické: tie nehnuteľnosti, ktoré kedysi ich vlastníci vložili napríklad do poľnohospodárskych družstiev a historicky boli zlúčené do veľkých celkov, boli prevedené do pôvodného stavu a vložené jednotlivo do takzvaných máp určeného operátu. Podľa informácie úradu geodézie – mapy, zobrazujúce register C, sú katastrálne mapy zobrazujúce iba parcely tohto registra. Preto na mapách registra C často nie je vyznačený vlastnícky vzťah.

Historické dedičstvo
Každá aj malá parcela má v digitálnych mapách vyznačeného vlastníka. Pôvodné vlastníctvo k pozemkom sa z historických máp preklopilo do digitálnych katastrálnych máp. Znamená to, že tie nehnuteľnosti, ktoré kedysi ich vlastníci vložili napríklad do poľnohospodárskych družstiev a historicky boli zlúčené do veľkých celkov, sa akoby previedli do pôvodného historického stavu a vložili sa jednotlivo do digitálnych máp. Inak povedané – mapy registra C sú katastrálne a do nich sa vkladali historické mapy registra E. Preto na mapách registra C neraz vlastnícky vzťah chýba.

Vyhľadávače a aplikácie na overenie pozemkov
Kde môže verejnosť vyhľadávať pozemky a overovať vlastnícke vzťahy? Úrad geodézie vlani sprevádzkoval unikátny mapový portál zbgis.sk prístupný v počítači i aplikáciou na mobile (ten nahradil aj aplikáciu mapka.gku.sk, ktorú úrad geodézie vlani zrušil). Mapový portál zbgis.sk umožňuje verejnosti aj odborníkom vyhľadávať rôznymi, aj pokročilými funkciami, ale pri narábaní s nimi sa vyžaduje počítačová zručnosť. Keď to zv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.