31.05.2018, 00:00

E-kataster ponúka veľa možností

Nielen cez počítač, ale aj s tabletom či mobilom už môžete vyhľadávať údaje o ktoromkoľvek pozemku v elektronickom katastri a zistiť jeho rozlohu, majiteľa či susedov. Ako vyhľadávať, ale aj ďalšie užitočné informácie približujú odborníci Úradu geodézie, kartografie a katastra ako i ďalší experti.

E-kataster ponúka veľa možností
Zdroj: Reuters

1. Unikátna aplikácia
Ktorý vyhľadávač je najlepšie použiť na vyhľadávanie a overovanie pozemkov?
Od júna 2017 nahradila predchádzajúcu aplikáciu známu ako Mapka výrazne inovatívnejšia aplikácia s názvom Mapový klient ZBGIS s témou Kataster nehnuteľností. Aplikácia rozšírila možnosti Mapky, poskytuje totiž plnohodnotné informácie z geodézie, kartografie a katastra „pod jednou strechou“. Je funkčne zameraná na zobrazovanie a interaktívnu prácu s digitálnymi údajmi katastra, s údajmi ZBGIS (Základná báza údajov pre geografický informačný systém), s údajmi registra adries, s referenčnými geodetickými bodmi, s rastrovými mapami z archívu, ako aj s digitálnym modelom terénu a geografickými názvami. Je to v jednom celku, čo umožňuje získať komplexné informácie o konkrétnom území z hľadiska aktuálnych vlastníckych vzťahov, ale aj z hľadiska topografie.

2. Cieľová skupina
Komu má slúžiť aplikácia s týmto zvláštnym názvom Mapový klient ZBGIS?
Cieľovou skupinou je nielen laická, ale aj odborná verejnosť. Teda všetci, ktorí pracujú s počítačovou aplikáciou, či už z pohodlia domova, alebo v mobilnom zariadení, smartfóne či tablete, bez ohľadu na platformu operačného systému a bez nutnosti inštalovať akékoľvek zásuvné moduly do webového prehliadača. Efektivita vyhľadávania a zobrazovania rôznych druhov údajov sa, naopak, oproti predchádzajúcej Mapke zvýšila. Pritom vďaka intuitívnej a interaktívnej práci s mapovým klientom ZBGIS ostala zachovaná.


3. Otvorené služby
Ako možno využiť aplikáciu Mapový klient ZBGIS pri práci s elektronickými mapami?

Mapový klient ZBGIS je navrhnutý a realizovaný tak, aby ponúkal čo najväčší komfort pri práci s mapou – využíva čo najväčšiu časť mapového okna a moderné prvky dizajnu. Prispôsobuje aj dostupnosť funkcionality podľa témy a obsahu mapy (je to takzvaný task-oriented prístup).

Aplikácia je postavená na otvorených službách a aplikačných rozhraniach, čo umožňuje jej pomerne jednoduché rozširovanie a prispôsobenie požiadavkám nielen z hľadiska funkcionality, ale aj výkonu. Je to platformovo nezávislá aplikácia. Používateľovi postačuje internetové pripojenie v počítači alebo v mobile a internetový prehliadač, napríklad Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Microsoft Edge či Internet Explorer.


4. Ocenenia z domu i zo zahraničia
ZBGIS je náročnejší na ovládanie, treba v ňom klikať viac než pri pôvodnej aplikácii Ma

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.