13.06.2018, 00:00

Každá obec by mala robiť úpravy vo vlastnej réžii

Individuálne rozhovory s vlastníkmi pozemkov sú oveľa účinnejšie než komunikácia formou listov, radí Ján Kaššák, starosta obce Oravský Biely Potok.

Starosta obce Oravský Biely Potok Ján Kaššák ukazuje lokalitu, kde sa robili pozemkové úpravy.
Zdroj: Archív HN

Kedy a z akého dôvodu sa zrodila myšlienka sceliť rozdrobené vlastníctvo pozemkov v obci?
Obec vlastnila pomerne veľké výmery pozemkov, ktoré boli postupne rozpredané ako stavebné pozemky. Na nich už dnes stoja rodinné domy. Nakoľko medzi mladými ľuďmi pretrvával záujem o výstavbu rodinných domov, ale vlastnícke pomery a rozdrobenosť pozemkov v našej obci je pomerne veľká, rozhodli sme sa v roku 2016 zhruba na 20-hektárovej výmere uskutočniť jednoduché pozemkové úpravy. Ich hlavným cieľom je vytvoriť podmienky pre ďalší rozvoj individuálnej bytovej výstavby.

Investovala obec do projektu aj vlastné finančné prostriedky?
Áno, zhruba 30-tisíc eur, najmä z toho dôvodu, že aj obec vlastní v tejto lokalite pozemky. Tieto financie sme použili aj na vysporiadanie, či už budúcich miestnych komunikácií a pozemkov, ktoré budú slúžiť na občiansku vybavenosť, alebo na vytýčenie komunikácií v teréne a na súvisiace práce spojené s realizáciou projektu.

Vyskytli sa pri tom nejaké komplikácie, narazili ste na odpor časti vlastníkov? Ako ste to riešili?
Jednoduché pozemkové úpravy sa týkajú zhruba 280 vlastníkov, z nich približne 50 percent žije mimo obce. Počas realizácie tohto projektu, čiže od roku 2016 do dnešného dňa – keď už máme právoplatné rozhodnutie o schválení rozdeľovacieho plánu a postup prechodu na hospodárenie v novom usporiadaní – sa nevyskytli žiadne väčšie komplikácie. Už pred začiatkom úprav obec komunikovala s vlastníkmi a zisťovala ochotu zúčastniť sa na projekte. Počas prác na jeho realizácii sa nevyskytli významnejšie konflikty, ani komplikácie, a to aj vďaka odbornej zdatnosti a skúsenostiam spracovateľa týchto pozemkových úprav – firmy Agrocons.


Zaujíma nás aj to, čo si sľubujete od realizácie projektu. Ako by sa po jeho skončení mal zmeniť život v obci?
Po jeho skončení obec začne s prípravami na budovanie inžinierskych sietí, aby v čo najkratšom čase bolo toto územie pripravené na výstavbu rodinných domov. Očakávame nárast obyvateľov a stabilizáciu počtu mladých rodín a zabezpečenie rozvoja obce na minimálne ďalších desať rokov. Taktiež očakávame, že pre obec to bude mať aj ekonomický prínos, najmä z z podielových daní a daní z nehnuteľností.

Čo by ste poradili starostom obcí, majú sa púšťať do jednoduchých pozemkových úprav, alebo ich majú ponechať na investorov či samotných vlastníkov pozemkov?
Podľa našich skúseností by som odporúčal, aby si obce vo svojom území riešili problematiku jednoduchých pozemkových úprav samy, samozrejme, v súčinnosti s vlastníkmi pozemkov. Oveľa dôležitejšie než komunikácia formou listov alebo zvolávaním hovorov boli individuálne rozhovory s vlastníkmi, kde sa každému vysvetlil účel a postup týchto prác. Preto si dovolím tvrdiť, že aj vďaka tomu celý proces prebehol z nášho pohľadu pomerne rýchlo a bez vážnejších pripomienok.


ANKETA:
Slovensko má veľa rozdrobených pozemkov, čo je veľký problém. Ako sa táto situácia dotýka vás a vašej lokality?

Michal Prejsa, starosta, Habura
Sceľovanie pozemkov ako celok malo u nás veľký prínos. Výhody si začíname uvedomovať až s odstupom času: zminimalizovala sa rozdrobenosť pozemkov, zjednodušilo sa obchodovanie s nimi a hospodárenie na nich, zlepšila sa prístupnosť k novovzniknutým parcelám. Vlastníci ako aj obec získali ucelené parcely, kde možno realizovať investičné či iné aktivity. Za zmienku stojí napríklad snaha obce o vybudovanie „Malej kompostárne“. Obci sa tiež podarilo získať financie z EÚ na vybudovanie poľných prístupových ciest k pozemkom. Ale v rámci sceľovania sa tu objavili aj nedostatky. Nie všetkým vlastníkom zrealizovali vytýčenie parciel v teréne. Nie je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.