13.06.2018, 00:00

Sceľovanie pozemkov sa už viackrát zmarilo

Sceľovanie pôdy sa urobilo iba na 436 z 3 559 katastrálnych území. Štát v tom chce pokračovať. V najbližšom období rozbehne pozemkové úpravy v 168 katastrálnych územiach. Zoznam je už známy.

kataster, pozemky
Zdroj: Dreamstime

Obrovskú rozdrobenosť vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov dokážu vyriešiť jedine pozemkové úpravy. Azda každý starosta obce si želá, aby sa začali v jeho lokalite. Či už ide o komplexné, ktoré sa robia spravidla na celom katastrálnom území a hradia sa najmä z eurofondov, alebo o jednoduché, do ktorých investujú obce, vlastníci, ale aj nájomcovia pôdy.

Vyhodnocovanie ponúk
Ešte v apríli ministerstvo pôdohospodárstva informovalo, že štát chce v najbližšom období rozbehnúť pozemkové úpravy na 168 katastrálnych územiach. Zatiaľ sa podľa informácií HN uskutočňuje verejné obstarávanie, ministerstvo pôdohodpodárstva je v etape vyhodnocovania súťažných ponúk. Zoznam naplánovaných katastrálnych území je zverejnený aj na web stránke verejného obstarávania josephine.proebiz.com, kde sú sprístupnené súťažné podklady.

Projektanti mrhajú silami
Komplexné pozemkové úpravy na rozdiel od jednoduchých riešia spravidla celé katastrálne územia, najmä zložité spoluvlastnícke vzťahy k pôvodným pozemkom a ich vysokú rozdrobenosť. „Výsledkom má byť zlúčenie pozemkov do väčších územných celkov vo výlučnom vlastníctve jedného vlastníka a so stopercentnýn prístupom k novovytvoreným pozemkom. Zohľadňuje sa aj komplexné poľnohospodárske a ekologické využitie spracúvaného územia,“ vraví Lev Švárny, projektant pozemkových úprav. Pripomína aj nezáujem štátu o tieto projekty. „Napriek tomu, že ich majú všetky vlády v programových vyhláseniach, štát ich neobjednáva, i keď na projekty boli a zatiaľ sú európske peniaze,“ vraví.


Vidí za tým možné lobistické tlaky nájomcov, ktorým neprehľadný a rozdrobený stav vlastníctva vyhovuje. Ale aj politické dôvody. Švárny pripomína, že v posledných rokoch boli zrušené tri veľké súťaže na pozemkové úpravy, pričom zo strany objednávateľa neboli relevantne vysvetlené dôvody zrušenia. „Geodetické firmy, ktoré sa do týchto súťaží zapájali, nadarmo mrhali svojimi odbornými, ľudskými aj ekonomickými zdrojmi bez zjavného výsledku – komu to prospieva?“ pýta sa projektant.

Suplujú ich jednoduché pozemkové úpravy
Práve absencia komplexných pozemkových úprav spôsobila, že mnohé obce siahajú po jednoduchých pozemkových úpravách.


„Vidia v nich najvhodnejší spôsob prípravy stavebných pozemkov. Bez riešenia čiastkových území v projektoch JPÚ by ostali mnohé územné plány obcí, ktoré si ich dávajú spracovávať podľa zákona len obyčajnými maľovánkami, ktoré by boli prakticky nerealizovateľné vzhľadom na veľkú rozdrobenosť pozemkov,“ vraví Švárny.


Pripomína tiež, že jednoduché pozemkové úpravy oproti komplexným neriešia iné problémy, pretože komplexné riešia celé územie komplexne, tak z hľadiska hospodárenia na pôde, ako aj z hľadiska ekológie a ochrany územia z ohľadom na jeho budúce využitie. „Ostáva nám len dúfať, že pozemkové úpravy budú ďalej prebiehať a že práve prebiehajúca súťaž bude úspešná,“ dodal Švárny.

Informácie na internete                          
Spomínaný zoznam území je dostupný na internete. Vylúčili sa katastrálne územia nad dvetisíc hektárov. Kvôli tomu, aby sa časovo stihlo vykonanie projektu v rámci tohto programovacieho obdobia. „Keďže proces trvá viac rokov – minimálne štyri, optimálne päť až šesť, ale môže to byť aj sedem rokov – a požiadavka únie je, aby boli projekty pozemkových úprav, ktoré sa začnú v tomto programovom období v ňom aj ukončené, stanovili sme hranicu do 2 000 hektárov,“ povedal pre HN Andrej Vašek, riaditeľ pozemkového odboru ministerstva podôhospodárstva. Pokiaľ by totiž podľa neho hranica výmery stúpla, pozemkové úpravy by sa ukončiť nestihli. „Záruka nie je ani pri menších, ale je tu aspoň reálna šanca, lebo vlastná prácnosť nezávisí iba od výmery, ale aj od počtu vlastníkov, konfigurácie terénu, polohy a členitosti územia či od iných verejných či súkromných záujmov v území.“

Proces sa vedie pod hlavičkou okresných úradov
Celý proces sa robí cez zhotoviteľa projektu pozemkových úprav a cez okresný úrad, pozemkový a lesný odbor, ako správny orgán. Pri každom projekte je meno osoby, teda vedúceho projektu. Každá oficiálna pošta sa však doručuje pod hlavičkou okresného úradu. Preto podľa Vladimíra Uhlíka, predsedu pred

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.