12.06.2018, 23:54

Drobné parcely už sceľujú stovky obcí

Aj vy máte malé parcely s mnohými ďalšími spoluvlastníkmi? Nedajú sa zhodnotiť, užíva ich družstvo a vy máte len centy z nájomného? Možno ich však sceliť na súvislú plochu. Tu sú kroky, ako na to.

stavba, pozemok
Zdroj: Dreamstime

1. krok: Investor zisťuje počet vlastníkov, ktorí majú záujem pustiť sa do zlučovania parciel
Ako investori sa väčšinou do tohto prieskumu púšťajú obce, prípadne mestá. Obce už vo veľkom investujú do sceľovania malých rozdrobených parciel a pripravujú takto pozemky najmä na individuálnu bytovú výstavbu. Viacerí starostovia nám potvrdili, že takto si chcú udržať predovšetkým mladé rodiny a zabrániť vymieraniu dedín. Ak majú nejakú lokalitu, na ktorej by chceli realizovať výstavbu, v rámci nej zisťujú najprv súlad s územným plánom a, samozrejme, záujem samotných vlastníkov. Pred nich by už mali predstúpiť s konkrétnymi predstavami, ako by mala daná lokalita vyzerať, a zistiť, či sú vlastníci ochotní sa na tomto procese zúčastniť, prípadne prispieť istým percentom zo svojej výmery na spoločné zariadenia a opatrenia – najmä na cesty, ktoré slúžia na sprístupnenie pozemkov. Ak je dostatočná vôľa, investor podáva žiadosť na okresný úrad – odbor pozemkový a lesný.

Aký problém môže nastať: Časť výmery treba odovzdať na spoločné a verejné zariadenia, najmä na prístupové cesty. Pri jednoduchých pozemkových úpravách realizovaných kvôli tomu, že treba usporiadať pozemky vzhľadom na ich budúce využitie na iný účel než na hospodárenie, sú obyčajne vyššie percentá spoločného príspevku. Tie sa pohybujú obvykle od 10 do 15 percent. Na rozdiel od komplexných hradených hlavne z eurofondov – tam bol príspevok nižší, niekedy do päť percent, kvôli tomu, že výmerou obvodu projektu bolo celé katastrálne územie – bol účel vypracovania a vykonania projektu iný. Vtedy mal odlišnosti aj procesný postup. Pri nariadených komplexných pozemkových úpravách sa pre potrebu spoločných zariadení použili najprv pozemky vo vlastníctve štátu a až potom obce. Pri jednoduchých úpravách, ktoré sú povolené, prispievajú štát a obec v rozsahu neknihovaných pozemkov. Potom znášajú chýbajúcu potrebu pozemkov na spoločné zariadenia všetci účastníci rovnako – okrem vlastníkov, ktorí súhlasili s vyrovnaním v peniazoch. Pozemky určené na verejné zariadenia poskytuje ten, komu prejdú do vlastníctva alebo správy.

2. krok: Vlastníci pozemkov majú viaceré možnosti finacovania projektu
Medzi vlastníkmi je záujem investovať do sceľovania už aj preto, že veľké pozemkové úpravy hradené z eurofondov, ktoré sú obyčajne na celých katastrálnych územiach, momentálne nepokračujú. V súčasnosti sú v procese verejného obstarávania. „Cítime, že záujem je, a to najmä v oblastiach, v ktorých sa dá perspektívne stavať,“ vraví Hana Šagátová z firmy Agrocons Banská Bystrica. Je to podľa nej preto, lebo pokiaľ ide o realizáciu jednoduchých pozemkových úprav, proces trvá zhruba dva roky, kým komplexné úpravy aj päť rokov. „Nie je našou úlohou riešiť financovanie projektu. Vždy závisí od možností žiadateľa, aké zdroje má k dispozícii. Stretávame sa s troma spôsobmi financovania. Buď sa na projektovú dokumentáciu a jej realizáciu poskladajú vlastníci pozemkov a na tento účel si založia účet. Ďalšou alternatívou je financovanie zo zdrojov obce, ak starostovia majú záujem, aby v nej ostali bývať aj mladí ľudia a mohla sa im ponúknuť táto možnosť. Tretou možnosťou je, keď sa skombinuje financovanie z prvých dvoch zdrojov, teda združia sa prostriedky obce i vlastníkov. Ak o projekt požiada investor, ktorý v obci realizuje svoj zámer, hradí náklady on.“

3. krok: Okresný úrad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.