13.06.2018, 13:40

Od prvého júla sa zvýši peňažný príspevok na opatrovanie

Po novom bude výška príspevku na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých pre všetky skupiny poberateľov stanovená pevnou sumou.

Od  prvého júla sa zvýši peňažný príspevok na opatrovanie
Zdroj: Dreamstime

Opatrovateľom v produktívnom veku vzrastie v tomto roku základná suma príspevku o 120,01 eura na 369,36 eura. Zvýšenie sa má dotknúť zhruba 32 000 opatrovateľov. Opatrovateľom poberajúcim dôchodkovú dávku stúpne príspevok o 92,52 eura na 184,71 eura. V súčasnosti je ich približne 22 500. Vyplýva to z novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorú dnes schválil parlament výraznou väčšinou.

Novela zákona počíta s postupným zvyšovaním peňažného príspevku na opatrovanie, a to tak, aby sa do roku 2020 jeho výška priblížila k výške čistej minimálnej mzdy pri poberateľoch v produktívnom veku a pri poberateľoch poberajúcich niektorú z dôchodkových dávok by jeho výška mala dosiahnuť polovicu čistej minimálnej mzdy.

Po skončení pripomienkového konania rezort práce upustil od návrhu, aby sa suma príspevku na opatrovanie naviazala na výšku minimálnej mzdy. Po novom bude stanovená pevnou sumou a nariadením vlády sa bude môcť každoročne zvyšovať. „Na základe pripomienky Ministerstva financií (MF) SR sa bude každý rok vyjednávať a vo vláde sa bude prijímať vyhláškou zvýšenie," vysvetlil minister práce Ján Richter (Smer-SD). Rezort financií totiž argumentoval, že naviazanie príspevku na minimálnu mzdu by "každoročne predstavovalo výraznú záťaž pre verejné financie".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.