20.06.2018, 00:00

Vlastníci opravu lodžií nezvládnu

Ako vidia odborníci otázku individuálnej starostlivosti vlastníka bytu o svoj balkón? Môže každý vlastník zvládnuť technickú stránku jeho údržby či opravy. K problematike sa vyjadruje statik Jozef Baran.

Vlastníci opravu lodžií nezvládnu
Zdroj: Marek Kmeť

Trhlinky v konštrukcii
Klasický balkón je konštrukcia, ktorá je plne vystavená poveternostným vplyvom – vode a mrazu. Pri takýchto konštrukciách sa nedá vylúčiť, či vplyvom mrazu nevzniknú malé trhlinky. Ak sa do nich dostane voda a zamrzne tam, trhlinky sa budú zväčšovať. Za jednu zimu je týchto cyklov veľa. Ak sa tomu nezabráni vhodnou opravou, môže v priebehu rokov nastať situácia, keď sa začnú uvoľnovať kúsky betónu a začne sa korózia výstuže. Presne to je jav, ktorý môže spôsobiť deštrukciu balkóna.

Ohrozovanie verejnosti
Ak majiteľ bytu nie je ochotný pri pomalej deštrukcii balkóna s tým nič robiť, napríklad z finančných dôvodov, môžu byť ľudia, ktorí sa pohybujú v blízkosti takýchto balkónov, ohrození. Môže nastať aj situácia, keď si majiteľ balkóna dá poruchy opraviť, ale môžu byť opravené neodborne a degradácia betónu a výstuže bude pokračovať. V zmysle zákona je majiteľ budovy alebo jej časti povinný starať sa o to, aby budova neohrozovala verejnosť. V praxi vidno, že sa to nedodržiava. Niekedy však môže byť porucha aj skrytá, teda nie je možné ju identifikovať.

Proces údržby alebo opravy
Všetky stavebné konštrukcie starnú, to je normálny proces. Preto sa treba o ne starať. V prípade zatekania do balkónov treba nájsť príčinu. Môže to byť napríklad poškodené oplechovanie, čo je na stavbách veľmi častým javom. Môže to byť poškodená dlažba alebo hydroizolácia v styku s objektom. Keď sa začnú na balkóne objavovať vlhké miesta, treba nájsť príčinu a odborným spôsobom to opraviť.


Kvalifikované zásahy
Či je možné, aby sa nejaký vlastník sám „staral“ po stavebnej stránke o svoj balkón či lodžiu? Na to sa dá odpovedať tak, že pokiaľ je vlastník balkóna osoba, ktorá tomu rozumie, tak áno. Väčšina obyvateľstva sú však v tomto smere laici, a tí sa o to postarať nedokážu. Čo sa týka ceny opravy, je možné ju vyčísliť, no dá sa to len na konkrétnom prípade v závislosti od rozsahu poškodenia. V každom prípade to môžu byť vysoké sumy.


Balkóny sú súčasť obvodových múrov stavby, preto nemôžu byť majetkom vlastníka bytu

Balkóny a lodžie patria medzi spoločné časti bytoviek, práve preto sa renovujú zo spoločného fondu opráv. Vlastníci bytov bez balkónov si však často myslia, že balkón by si mal každý udržiavať „zo svojho“. V čom sú riziká takých návrhov, vysvetľuje advokát Mojmír Plavec z Realitnej únie.


Balkóny, lodžie a terasy sa v zákone o vlastníctve bytov spomínajú ako spoločné prvky na domoch. Tie – aby boli bezpečné – sa musia opravovať profesionálne a v súlade s bezpečnostnými predpismi. Kto má dnes zodpovednosť za spomínanú údržbu a opravu?
Na úvod je vhodné spomenúť, že balkóny, lodžie a terasy sú zo stavebno-technického hľadiska vodorovné nosné konštrukcie, ktoré zákon definuje od roku 1993 ako spoločné časti bytového domu. Záver, že nejde o súčasť bytu, možno vyvodiť aj z toho, že sa v ňom pod podlahovou plochou bytu rozumie podlahov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.