20.06.2018, 00:00

Garážové státie bude vo výlučnom užívaní

Koncentrovanie hlasovania na schôdzach v bytovkách do konkrétnych paragrafov, aby bolo na rozdiel od doterajšej úpravy prehľadnejšie, ale aj výlučné užívacie právo vlastníka na balkón či garážové státie zavádza novela bytového zákona poslancov Edity Pfundtner a Petra Antala.

Garážové státie bude vo výlučnom užívaní
Zdroj: Pavol Funtál

Ak niekto kupuje spolu s bytom garážové stojisko, má v zmluve uvedené, že konkrétne garážové stojisko je jeho. „Ste v domnienke, že ste sa stali výlučným vlastníkom garážového stojiska v nebytovom priestore. Je to veľký omyl, pretože k tomu nebytovému priestoru nadobúdame iba podiel na spoločných priestoroch,“ upozornila poslankyňa Edita Pfundtner. Je to podľa nej len jeden z nedostatkov 25 rokov platného zákona, ktorým sa riadia vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovkách. Spolu s poslancom Petrom Antalom predložili preto do parlamentu návrh novely zákona, ktorý prešiel do druhého čítania a jeho konečná podoba bude známa až po medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Nie garáž, ale spoluvlastnícky podiel
Ak je napríklad v nebytovom priestore – garáži 30 stojísk a vy si kupujete jedno státie, tak získate jednu tridsatinu. Tento podiel sa zapisuje do katastra nehnuteľností a máte to na liste vlastníctva, ale niektoré katastre to vaše konkrétne stojisko, ktoré ste si vy vymienili a chcete ho užívať, nezapisujú vôbec na váš list vlastníctva. To znamená, že ak budete predávať svoj podiel na stojisku, tak podľa súčasnej právnej úpravy ho musíte ponúknuť v zmysle zákonného predkupného práva ostatným spoluvlastníkom. To podľa Pfundtner robí obrovský problém. „Ak sa totiž predáva váš podiel na garáži spolu s bytom, tak si predstavte, že vás tí susedia v garáži môžu v podstate obrať o to vaše garážové stojisko. Ako? Uplatnia si zákonné predkupné právo. A ak ponúknu lepšiu cenu, vyššiu, ako ponúkne napríklad ten, kto kupuje váš byt, váš byt týmto stráca na hodnote, pretože vás oberú o garážové stojisko a omnoho menej ľudí bude mať záujem o byt bez neho.“ To navrhujú poslanci novelou zmeniť. Ak budete predávať garážové stojisko spolu s bytom, nebudete povinní ponúknuť ho ostatným spoluvlastníkom.

Nejasný zákon
Hrubý komentár k Zákonu o vlastníctve bytov je podľa poslankyne dôkazom, že je v ňom toľko nejasností a nepresností, že si vyžaduje komentár. „Súdy rozhodujú o tom, či je balkón, lodžia alebo terasa spoločnou časťou domu alebo nie je spoločnou časťou domu. Judikát Najvyššieho súdu z roku 2015, a ten je prameňom práva, hovorí, že nemožno vymedziť ako samostatné jednotky priestory, ktoré sú príslušenstvom bytu alebo nebytového priestoru, ani priestory, ktoré sú spoločnou časťou domu. Najvyšší súd zastáva názor, že lodžiu je nutné považovať za spoločnú časť domu s tým, že výpočet spoločných častí domu je v zákone iba demonštratívny,“ odcitovala poslankyňa. Nejde podľa nej totiž o priestorovo vymedzenú časť budovy, ktorú by bolo možné charakterizovať ako miestnosť alebo súbor miestností, ale, a to je podľa Pfundtner dôležité, ide o konštrukčné prvky vonkajšej konštrukcie obvodových múrov, ktoré už vzhľadom na svoje technické riešenie a technickú funkciu musia byť spoločnými časťami domu tak ako spoločný plášť budovy.


Návrh vypustili
„Mrzí ma, že táto novela skončila v médiách ako balkónová novela a nevenovala sa pozornosť dôležitejším témam. Balkóny, lodžie a terasy sú absolútne nepodstatné v tejto novele. Chceli sme však jasne povedať, že je to spoločná časť domu,“ dopĺňa spoluautor novely poslanec Peter Antal. Nakoniec z návrhu spornú pasáž vypustili. „Tá nejasnosť, ktorá tu je, zostane aj naďalej. Ja sa len pýtam tých, ktorí nám vypisujú, že balkón je ich, keď sa na tom balkóne stane statická konštrukčná chyba, či oni pôjdu riešiť opravu takého balkóna?“

Zákon prechádza viacerými pripomienkami. V pozmeňovacom návrhu má byť jasne stanovené, kto bude na súdoch zastupovať vlastníkov bytov. Antal poukázal na rozdielnu súdnu prax, keď súdy aplikujú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.