26.06.2018, 23:13

Farmári presadzujú svoje riešenia

Ako vidia situáciu v nájmoch a vo vlastníctve poľnohospodárskej pôdy, sme sa spýtali roľníkov i ďalších účastníkov na nedávnych farmárskych protestoch v Bratislave. Tu sú ich odpovede.

Farmári presadzujú svoje riešenia
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Jozef Herda, Zlaté Moravce
Vždy, keď som mal peniaze na kúpu pôdy, ani chvíľku som neváhal a nikdy mi v ceste nestáli žiadne prekážky. Predať som ju, samozrejme, nikdy nechcel a pokiaľ budem zdravý, ani ju predávať nebudem. Pôdu, ktorú som si kúpil, však neviem dostať do vlastníctva. Vlastní ju povedzme družstvo, keďže v našom prípade väčšinu pozemkov obhospodaruje družstvo, a to mi ju odmietne vydať z dôvodu, že parcela buď nie je prístupná z nejakej komunikácie – teda sa tam v podstate neviem dostať, nemôže mi byť vyčlenená prístupová cesta, aby som sa dostal na svoj pozemok – alebo mám parcely také rozdrobené, že by som ich mal napríklad na štyroch alebo piatich miestach. Kúpil som jeden hektár, ktorý je na piatich parcelách. A tu je problém. Pripadá mi to, akoby som si kúpil byt na druhom poschodí a na prvom mi povedia, že do svojho bytu nemôžem chodiť, lebo schody vlastnia oni. Avšak musím zdôrazniť, že toto sú ešte veľmi malé problémy oproti tým, čo majú farmári z východu Slovenska. Mňa zatiaľ aspoň nikto fyzicky nenapadol. Zatiaľ!

Attila Andrásko, región Nitry
Bojujem preto, aby som mohol obhospodarovať vlastnú zem a mohol som pracovať tak ako kedysi. Chcem robiť kvalitné výrobky, predať ich, speňažiť a živiť z nich rodinu. Avšak družstvá to, čo vzali našim predkom, teraz umožnili obhospodarovať agrobarónom. Z pôdy mám podiel aj ja, po starých rodičoch, no nik sa nás nepýtal, či ju môžu užívať. Keby si chcel teraz nejaký menší poľnohospodár kúpiť pôdu, nemôže, pretože ho preplatia, aby ju nezískal. Súčasní agrobaróni nevrátia pôdu vlastníkom, pretože by zanikli. Zahraniční investori – alebo títo tzv. agrobaróni – rozkradli náš majetok a za bagateľ to vykúpili zo spoločných peňazí, okradli národ a na to sú hrdí. Vraj akí sú oni zlodeji. Ale tu je výsledok – že tu sú cudzie orgány.

Najsmutnejšie na tom je, že Slovensko pomaly zanikne. Lebo tú pôdu nebudeme vlastniť my, domáci, ale cudzí. Sme posledná generácia. Myslím si, že po týchto 40 rokoch, počas ktorých sme my robili poľnohospodársku činnosť, je už koniec. Keď už my teraz voľačo nedosiahneme, tak tu všetko zanikne. Ak chceme rozvíjať mladých poľnohospodárov, musíme ich podporovať, ak chcú pracovať na poliach, aby sa mohli rozvíjať a mali z toho radosť.

Stanislav Filip, Krupina
Pochádzam z Krupiny, kde boli ľudia okradnutí, taktiež sa im ne

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.