02.07.2018, 00:00

Seniori, tieto benefity môžete využiť

Priemerný starobný dôchodok je dnes 440,95 eura, najnižší minimány 271,30 eura. Slabé príjmy mnohých penzistov obmedzujú. Nemôžu si už dovoliť to, čo kedysi, keď boli ešte v produktívnom veku. Určitou barličkou sú rôzne zľavy, ktoré im ponúkajú mestá, dopravné podniky, ale aj štát. Zisťovali sme, o koľko ich vyjde lacnejšie doprava, lieky, kúpele či kultúra.

Seniori, tieto benefity môžete využiť
Zdroj: Reuters

Doplatky za lieky
Rezort zdravotníctva upravil v tomto roku zákon o ochrannom limite na doplatky, ktorý sa týka sa liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. U invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu zdravotne ťažko postihnutých je hranica, od ktorej zdravotné poisťovne vracajú peniaze, 12 eur. Takto môžu penzisti výrazne ušetriť. Tento ochranný limit sa vzťahuje aj na všetky zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny, ktoré čiastočne hradí zdravotná poisťovňa. Tak ako pri liekoch, aj tu sa do limitu započítava doplatok za ich najlacnejšiu verziu na trhu. Pacientovi sa doplatky vracajú vždy z najvýhodnejšieho ochranného limitu.

Hranica vo výške 12 eur
Vzťahuje sa na dôchodcu, ktorý má preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom. Tiež sa týka poberateľov invalidného dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku. Nárok naň má však aj taký ten, kto je invalidný a nevznikol mu nárok na invalidný dôchodok.


Hranica vo výške 30 eur
Tento limit sa vzťahuje na poberateľov starobného dôchodku, dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov vo veku, keď im vzniká nárok na starobný dôchodok, ďalej na poberateľov dôchodku z iného členského štátu Európskej únie, Nórska, Lichtenštajnska, Islandu a Švajčiarska. Osoba však nesmie byť v žiadnom členskom štáte poistená a zároveň nesmie poberať z tretieho štátu dôchodok. Limit 30 eur sa vzťahuje aj na poistenca, ktorý dovŕšil dôchodkový vek a nevznikol mu nárok na starobný dôchodok, či osobu, ktorá je poberateľom predčasného dôchodku a nevznikol jej nárok na starobný dôchodok.

Vrátenie doplatku
Ochranný limit, alebo inak limit spoluúčasti, stanovuje výšku maximálnej sumy, ktorou sa ako poistenec spolupodieľate na úhrade kúpených liekov za jeden kalendárny kvartál. Ak zaplatíte viac, poisťovňa vám vráti doplatok za lieky. Do limitu spoluúčasti sa započítava doplatok za najlacnejšiu verziu lieku na trhu. Pacienti pre to, aby získali peniaze, nemusia spraviť nič. Seniori nemusia kontaktovať zdravotné poisťovne, pretože tie im automaticky vrátia peniaze do 90 dní od skončenia kvartálu. Dôchodcovia teda automaticky dostanú späť každý štvrťrok tie doplatky, ktoré presiahnu spomínaný ochranný limit.

Rada HN: Skontrolujte si pokladničný doklad z lekárne - údaj o doplatku nájdete v zátvorke s hviezdičkou (*) pod názvom lieku, dietetickej potraviny, zdravotníckej pomôcky.


Aké zľavy a zvýhodnenia môžu senior využívať
V krajských mestách sú dôchodcovské zľavy na hromadnú dopravu vyššie než v okresných. V niektorých cestujú ľudia nad 70 rokov zadarmo. Nárok na zľavnené cestovné si môžu uplatniť aj mladší seniori. Sumy zľavnených lístkov sa v rôznych dopravných spoločnostiach líšia.

Bratislava
Seniori, ktorí dosiahli 70 rokov, môžu cestovať v rámci Bratislavskej integrovanej dopravy naďalej zadarmo. Avšak potrebujú platný ročný lístok na kartičke SeniorPas. Obnoviť si ho môžu aj v dopravných prostriedkoch. Kartu môžu využívať aj dôchodcovia od 60 rokov, ktorí majú zľavnené cestovné o polovicu. SeniorPas platí aj na regionálne

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.