02.07.2018, 23:31

Penzisti, ušetrite na liekoch či strave

Mestá a obce pomáhajú penzistom príspevkami na stravovanie, dopravcovia sa starajú o ich lacnejšie cestovanie a zdravotné poisťovne o šetrenie dôchodcov na liekoch a zdravotnej starostlivosti. Ďalšie zľavy sú im poskytované pri návšteve kultúrnych podujatí či historických pamiatok, vstupe do kúpeľov, no môžu absolvovať aj zvýhodnené pobyty a dovolenky.

Penzisti, ušetrite na liekoch či strave
Zdroj: Pavol Funtál

1. Strava pre dôchodcov
Zabezpečuje nejakú pomoc v stravovaní dôchodcov aj mesto Krompachy?
Krompachy poskytujú príspevok na stravu vo výške 0,50 eura, pokiaľ príjem žiadateľa a spoločne posudzovaných osôb neprekračuje 1,6-násobok životného minima alebo sa mu rovná. Do 1,8-násobku životného minima vrátane poskytuje mesto o 10 centov nižší príspevok a do dvojnásobku životného minima vrátane je to 0,30 eura. Životné minimum pritom predstavuje sumu 199,48 eura mesačne. Seniori majú možnosť stravovať sa v dvoch školských jedálňach.

2. Seniorské konto
Ponúkajú banky starším ľuďom zvýhodnené účty?
Dôchodca si môže napríklad v OTP Banke zriadiť účet za jedno euro. „OTP senior konto ponúka bezplatné poskytnutie a vedenie elektronického bankovníctva, zadanie povolenia na inkaso alebo trvalého príkazu v pobočke banky či zmenu a zrušenie prostredníctvom internetbankingu,“ informuje Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný kompas. Ďalej balík obsahuje mobilbanking a služby call centra, vydanie prvej platobnej karty Maestro majiteľovi účtu, výpis z účtu každý mesiac zasielaný e-mailom alebo preberaný osobne na pobočke, bezhotovostné kreditné prevody či zaslanie e-mailovej notifikácie k transakcii. A 65 rokov je maximálny vek, dokedy môže človek v tejto banke vyplatiť celú hypotéku.

3. Rozvoz obedov
Som imobilný dôchodca a žijem v Spišskej Novej Vsi. Môže my mesto pomôcť s donáškou jedla priamo domov?
Mesto Spišská Nova Ves poskytuje možnosť stravovania s rozvozom a aj bez rozvozu stravy. Pokiaľ dôchodca nemá záujem o donášku, môže sa stravovať v Domove dôchodcov na Brezovej ulici, pričom cena obeda je 2,07 eura. Seniori majú možnosť stravovania aj v 19 školských jedálňach a obed ich vyjde na 2,24 eura. Ak chcú seniori rozvoz stravy domov, po podaní žiadosti v spomínanom Domove dôchodcov si za túto službu priplatia 0,40 eura za jeden obed.

4. Stravný lístok
Aký príspevok na stravu mi poskytne mesto Púchov, keď tu mám trvalý pobyt a môj dôchodok je 329 eur?
Príspevok mesta Púchov na cenu stravného lístka pre seniorov, ktorých dôchodok je do 385 eur, predstavuje rozdiel medzi aktuálnym predpisom stravného a uhradeným poplatkom jedno euro od poberateľa dôchodku. Dôchodcovia sa môžu stravovať v školských jedálňach, v materských a základných školách. Mesto poskytuje aj dovoz stravy priamo do domácnosti, a to v prípade splnenia stanovených podmienok.

5. Cestovanie vlakom
Rád by som ako penzista cestoval v lete po Slovensku. Aké zľavy si môžem nárokovať, ak mám viac ako 70 rokov?
Spoločnosť RegioJet poskytuje autobusovú aj železničnú dopravu. Pri preprave vlakom si môže senior nad 60 rokov uplatniť zľavu 15 percent, vzťahuje sa však len na Low cost spoje bez servisu, ďalej na Standard a Relax spoje. Pre seniorov starších ako 70 rokov je za každých začatých 50 kilometrov tarifa 15 centov. Autobusová linka Bratislava – Nitra – Banská Bystrica umožňuje občanom nad 70 rokov využiť 35-percentnú zľavu na cestovnom.

6. Balík služieb
Čo všetko ponúka seniorský účet od Poštovej banky?
Užitočný účet senior stojí dôchodcu dve eurá. Služby zahrnuté v cene balíka sú napríklad založenie, vedenie účtu, zriadenie a využitie povoleného prečerpania, mesačný výpis z účtu e-mailom, zriadenie a vedenie služby internetbanking, SMS info, phonebanking či mobilná aplikácia. Ako dodáva Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný kompas, hypotéka musí byť splatená do 65. roku života klienta.


7. Príspevok na obed
Som dôchodca z Pukanca. Pomáha aj taká malá obec penzistom so stravovaním?
Prispievanie na obed je v kompetencii každej obce, pokiaľ sa tak obec rozhodne. Pukanec poskytuje príspevok na spoločné stravovanie prostredníctvom Školskej jedálne pri základnej škole v prípade, že stravník poberá dôchodok ako jediný zdroj príjmu. Finančný príspevok má výšku 0,70 eura na jeden obed. Stravníkom, ktorým to ich zdravotný stav nedovoľuje, obec dokonca sprostredkuje jedlo donáškovou formou priamo k nim domov.

8. Kúpele a bazény
Som na dôchodku a rada by som sa šla v lete na pár dní niekam kúpať. Ktoré mestá alebo kúpele ponúkajú v tejto oblasti starším občanom zvýhodnené vstupy?
Dôchodcovia môžu navštíviť napríklad Banskú Bystricu, kde za celodenný vstup do siedmich bazénov Aqualandu Banská Bystrica zaplatia dôchodcovia nad 62 rokov tri eurá. V Patinciach si seniori nad 60 rokov môžu zakúpiť vstup do bazénového sveta, celodenný vstup ich vyjde počas týždňa osem eur a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.