03.07.2018, 23:12

Ako sa prepočítavajú staré penzie spred roka 2004

Sociálna poisťovňa od začiatku roka do 31. októbra 2018 prepočítava starobné dôchodky takzvaným starodôchodcom, čiže tým, ktorým bol priznaný dôchodok pred 1. januárom 2004.

Ako sa prepočítavajú staré penzie spred roka 2004
Zdroj: Reuters

Zmeny sa týkajú priznaných dôchodkov do konca roka 2003, ktoré sú nižšie ako tie, ktoré boli penzistom vyrátané pri rovnakých zárobkoch a rovnako odpracovaných rokoch podľa nového zákona platného od 1. januára 2004. Prepočítavajú sa individuálne.

Od 1. januára 2018 sa starobné dôchodky zvýšili aj starodôchodcom, ktorým bol starobný dôchodok vypočítaný podľa predpisov účinných ešte pred 1. októbrom 1988. Súčasne však tiež museli splniť podmienku stanovenú zákonom – a to, že priemerný mesačný zárobok použitý pri výpočte ich dôchodku musel dosahovať zákonom určenú minimálnu sumu podľa roku priznania dôchodku. Napríklad starobný dôchodok priznaný v roku 1982 – priemerný mesačný zárobok v sume najmenej 2 264 vtedy ešte slovenských korún. Takého starobné dôchodky poisťovňa zvýšila pevnou sumou o 25,50 eura, a to v januári 2018. Týkalo sa to viac ako 14-tisíc poberateľov starobných dôchodkov.


Čo sa má dosiahnuť
Miera náhrady príjmu poberateľa starobného dôchodku v roku jeho priznania pred 1. januárom 2004 má byť po prepočte približne rovnaká ako miera náhrady príjmu poberateľa starobného dôchodku, ktorý
– mal dôchodok priznaný 1. januára 2004
– získal rovnako dlhé obdobie dôchodkového poistenia a
– dosahoval približne rovnakú úroveň zárobkov

Pozor! Prepočet sa nevzťahuje na všetkých poberateľov, ktorým bol starobný dôchodok priznaný podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004.

Dôležité informácie
O novom určení sumy dôchodku poisťovňa rozhodne bez žiadosti najneskôr do 31. októbra 2018. Vydá písomné rozhodnutie o
– zvýšení starobného dôchodku alebo
– vyplácaní starobného dôchodku v doterajšej sume, ak je novo určená suma dôchodku nižšia


Odkedy vzniká nárok
1. Starobný dôchodok sa v novej sume vyplatí od 1. janu

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.