11.07.2018, 09:39

Všetci podnikatelia musia komunikovať s finančnou správou už len elektronicky

Tri veci hovoria za elektronickú komunikáciu
1. Dokumenty môžete poslať kedykoľvek počas dňa, nie ste limitovaní úradnými hodinami daňových a colných úradov
2. Získate jednoduchý prehľad o odoslaných dokumentoch
3. Ušetríte na poštovnom, tlači dokumentov či doprave na úrady.

Finančná správa chce uľahčiť celý proces pripojenia najmä živnostníkom.

Do júla zorganizovala viaceré školenia, na jej web stránke je k dispozícii aj letáčik, kde nájdete základné informácie. Posiela ho aj v každej oficiálnej pošte.

Zmenila dizajn svojho portálu a najmä zlúčila proces registrácie a autorizácie do jedného kroku pre tie fyzické osoby podnikateľov, ktoré konajú vo svojom mene.

Zmeny na portáli podľa hovorkyne Ivany Skokaknovej, budú pokračovať. „Postupne sa bude meniť aj osobná zóna daňovníka. Na zmenách spolupracujeme aj s externými partnermi, napríklad Daňovým fórom Slovenska či Slovenskou komorou daňových poradcov. Ich pripomienky postupne zapracovávame.“

Počet elektronicky komunikujúcich by sa tak mal najneskôr do marca 2019 zvýšiť o ďalších približne 200-tisíc.

V praxi je elektronická komunikácia povinná až od momentu, keď budete potrebovať podať finančnej správe akýkoľvek dokument, a to bude najneskôr v marci 2019 daňové priznanie k dani z príjmu za predchádzajúci rok.

V súčasnosti sa s Finančnou správou spája elektronicky 530-tisíc subjektov. Oproti koncu roka 2017 je to približne o 170-tisíc viac. Súvisí to práve s rozširovaním povinnej elektronickej komunikácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.