16.07.2018, 00:00

Pacienti by si na lieky doplácať nemali

Ústava hovorí, že právo na lieky má každý. Ten kto má peniaze, aj ten, kto nemá. Prečo teda existujú doplatky za lieky, kladie si otázku doktor Peter Lipták.

Pacienti by si na lieky doplácať nemali
Zdroj: Pavol Funtál

Majú Slováci právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť?
Áno, podľa Ústavy má právo na ochranu zdravia každý. Lieky sú nepochybne nevyhnutnou súčasťou ochrany zdravia. Kto má právo na lieky? Ten, kto má peniaze alebo ten kto peniaze nemá? Ústava hovorí jasne, že každý. Poisťovne a ministerstvo zdravotníctva zneužívajú existujúcu situáciu, kde sa toleruje nerešpektovanie našej Ústavy a spoločná komisia ministerstva zdravotníctva a zdravotných poisťovní stanovuje pre občanov doplatky na lieky.

V čom presne sa podľa vás Ústava porušuje?
Univerzálna dostupnosť zdravotnej starostlivosti má byť pre každého pacienta rovnako spravodlivá. V tejto súvislosti musím uviesť, že vo svete je práve opačná nálada, než u nás. OSN určila 15. december za medzinárodný deň boja za zdravie ako ľudské právo. My toto už vo svojej Ústave máme, neustále sa to však porušuje. Nejde o žiadnu výsadu, že zdravotná starostlivosť má byť bezplatná. Politici, a nielen u nás, to deklarujú ako normu. A treba povedať, že vonku aj naši politici v OSN hlasovali za ustanovenie tohto medzinárodného dňa.

Aká je maximálna výška doplatku?
Maximálna výška doplatku môže byť aj na úrovni ceny lieku. Napríklad pri lieku Detralex je cena lieku 35,94 eura a taký istý je doplatok pacienta. Poisťovne ani ministerstvo zdravotníctva tento vynikajúci liek na chronické ochorenie žíl vôbec nepoznajú. Taktiež lieky na kašeľ, proti bolesti, teplotu, nádchu celkom vypadli z úhrady. Množstvo liekov sa hradí, iba ak ich predpíše špecialista. Keď ich predpíše všeobecný lekár, ktorý má takýchto pacientov najviac, tak si ich musí pacient plne hradiť. Tak je nastavená úhrada celej škály liekov na kožné ochorenia, na očné ochorenia, na tráviace ťažkosti, ale aj iné.

Ktorí pacienti platia najviac?
Najhoršiu situáciu majú polymorbídni pacienti, ktorí užívajú viac ako desať liekov. No nečudujme sa, ak majú súčasne vysoký tlak, ochorenie srdca, cukrovku s poškodením sietnice a obličiek, neurologické ochorenie. Liečba sa vie vyšplhať na viac než 50 eur. Takýto penzista sa musí rozhodnúť, či si kúpi potraviny a zaplatí nájomné alebo si v lekárni zaplatí doplatky za lieky. Takže pre mnohých seniorov sa kvalitná liečba stáva nedostupnou.


Lieky sú aj plne hradené, za akých podmienok?
Úhradu liekov stanovuje Kategorizačná komisia ministerstva zdravotníctva a zaraďuje lieky ako plne hradené, čiastočne hradené,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.