16.07.2018, 00:00

Pacienti by si na lieky doplácať nemali

Ústava hovorí, že právo na lieky má každý. Ten kto má peniaze, aj ten, kto nemá. Prečo teda existujú doplatky za lieky, kladie si otázku doktor Peter Lipták.

Pacienti by si na lieky doplácať nemali
Zdroj: Pavol Funtál

Majú Slováci právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť?
Áno, podľa Ústavy má právo na ochranu zdravia každý. Lieky sú nepochybne nevyhnutnou súčasťou ochrany zdravia. Kto má právo na lieky? Ten, kto má peniaze alebo ten kto peniaze nemá? Ústava hovorí jasne, že každý. Poisťovne a ministerstvo zdravotníctva zneužívajú existujúcu situáciu, kde sa toleruje nerešpektovanie našej Ústavy a spoločná komisia ministerstva zdravotníctva a zdravotných poisťovní stanovuje pre občanov doplatky na lieky.

V čom presne sa podľa vás Ústava porušuje?
Univerzálna dostupnosť zdravotnej starostlivosti má byť pre každého pacienta rovnako spravodlivá. V tejto súvislosti musím uviesť, že vo svete je práve opačná nálada, než u nás. OSN určila 15. december za medzinárodný deň boja za zdravie ako ľudské právo. My toto už vo svojej Ústave máme, neustále sa to však porušuje. Nejde o žiadnu výsadu, že zdravotná starostlivosť má byť bezplatná. Politici, a nielen u nás, to deklarujú ako normu. A treba povedať, že vonku aj naši politici v OSN hlasovali za ustanovenie tohto medzinárodnéh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.