16.07.2018, 05:48

Musíte doplácať za svoj liek? Overte si to

Takmer v každej skupine liekov môžete nájsť liek bez doplatku. Zoznam liekov sa aj tento mesiac menil. Niektoré z neho vypadli a iné, naopak, pribudli. Ako zistíte, či v zozname je aj naďalej ten váš liek? Dočítate sa v pondelkových Hospodárskych novinách.

Musíte doplácať za svoj liek? Overte si to

Chcete zistiť, koľko doplatíte na liek, ktorý vám predpísal ošetrujúci lekár.
Zadarmo sú len lieky, ktoré dostávate počas hospitalizácie v nemocnici. Iné je to, ak vám ich predpíše lekár v ambulancii.

Vaša zdravotná poisťovňa ich uhradí, iba ak sú v takzvanom zozname kategorizovaných liekov, ten sa každý mesiac mení. Ani tie však nehradí v plnej výške. Časť ceny, ktorá zo zdravotného poistenia hradená nie je, platíte vo forme doplatku.

Výška doplatku sa môže mierne líšiť aj v jednotlivých lekárňach. „Lekáreň ju môže v rámci svojej predajnej politiky znížiť. Nesmie doplatok však zvýšiť nad úroveň uvedenú v zozname kategorizovaných liekov,“ upozorňuje Matej Štepiansky, hovorca Zdravotnej poisťovne Dôvera.

Chcete zistiť výšku doplatku za svoj liek?

Kúpte si pondelkové Hospodárske noviny.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.