18.07.2018, 00:00

Aké poplatky zaplatíte v zdravotníctve

V nemocniciach a ordináciách sa stretnete s rôznymi úhradami. Ktoré treba zaplatiť a ktoré nie?

Aké poplatky zaplatíte v zdravotníctve
Zdroj: Dreamstime

Stravovanie a pobyt na lôžku
Pri hospitalizácii v nemocnici a liečebni pre dlhodobo chorých sa poplatok neplatí, pri pobyte v kúpeľoch sa platí 1,70 eura na deň pri indikáciách zaradených v skupine A, päť eur na deň pri indikáciách skupiny B, ak sa pobyt realizuje v prvom a štvrtom štvrťroku kalendárneho roka, a 7,30 eura na deň pri indikáciách skupiny B, ak sa pobyt realizuje v druhom a treťom štvrťroku kalendárneho roka. Prvý a posledný deň pobytu sa rátajú ako jeden deň. Osoba v hmotnej núdzi, ktorá sa preukáže príslušným rozhodnutím úradu práce, je od poplatku oslobodená, no až od štvrtého dňa pobytu. Od poplatku je úplne oslobodený nositeľ najmenej striebornej Janského plakety.

Sprievodca v nemocnici
Platí 3,30 eura na deň, pričom prvý a posledný deň sa rátajú ako jeden deň. Od poplatku je oslobodený sprievodca dieťaťa do troch rokov veku, dojčiaca matka s dojčaťom, sprievodca osoby do 18 rokov veku prijatej na onkologickú liečbu.

Poplatok za recept a poukaz na výdaj pomôcky
Platí sa 0,17 eura. Od platenia za poukaz na zdravotnícke pomôcky, nie však za recept na lieky, sú oslobodení nositelia najmenej zlatej Janského plakety, držitelia preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, ak preukážu, že poberajú príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov. Poplatok sa platí v lekárni alebo vo výdajni, lekár nemá právo požadovať od pacienta poplatok za vypísanie receptu.

Úhrada za vyšetrenie na pohotovosti
Za ambulantnú pohotovostnú službu a zubnolekársku pohotovostnú službu sa platia dve eurá. Poplatok sa neplatí, ak po vyšetrení nasleduje odoslanie na urgentný príjem do nemocnice, ďalej v prípade, ak dôvodom ošetrenia je úraz, ktorý si pacient neprivodil pitím alkoholu alebo požitím inej návykovej látky. Poplatok neplatia nositelia najmenej zlatej Janského plakety.

Vyšetrenie na urgentnom príjme v nemocnici
Platí sa 10 eur. V prípade, ak sa v okrese neposkytuje ambulantná pohotovostná služba alebo ak bol pacient na urgent odoslaný z ambulantnej pohotovostnej služby, poplatok je dve eurá. Poplatok sa neplatí, ak vyšetrenie trvalo najmenej dve hodiny, ak po vyšetrení nasledovala hospitalizácia, ďalej v prípade, ak dôvodom ošetrenia je úraz, ku ktorému takisto nedošlo v dôsledku požitia alkoholu alebo inej návykovej látky. Poplatok neplatia nositelia najmenej zlatej Janského plakety a tehotné ženy, ak vyšetrenie súviselo s tehotenstvom.

Platba za prepravu sanitkou
Za kilometer jazdy sa platí 0,10 eura. Od poplatku je oslobodený nositeľ najmenej zlatej Janského plakety, pacient zaradený do chronického dialyzačného alebo transplantačného programu, pacient na onkologickej alebo kardiochirurgickej liečbe, osoba s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaná na individuálnu prepravu a pri preprave z jednej nemocnice do druhej na základe rozhodnutia nemocnice.

Výpis zo zdravotnej dokumentácie
Poplatok je maximálne dve eurá.

Čo je ešte dobré vedieť o úhradách v starostlivosti o zdravie

Lekári nemôžu požadovať peniaze za:
objednanie pacienta na vyšetrenie vrátane obj

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.