19.07.2018, 00:00

Osobní asistenti dostanú teraz viac

Väčšinu doplatkov, liekov a poplatkov hradia zdravotné poisťovne. Od mnohých sú oslobodení darcovia krvi a ťažko chorí pacienti. Od júla sa zvýšili niektoré príspevky na kompenzáciu zvýšených výdavkov pre onkologických pacientov.

Osobní asistenti dostanú teraz viac
Zdroj: Reuters

1. Viac príspevkov
Čo priniesla novela zákona o peňažných príspevkoch?
Od prvého júla majú ťažko zdravotne postihnutí možnosť vyššieho príspevku na osobnú asistenciu. Na jednu hodinu osobnej asistencie sa suma zvýšila z 2,78 eura na 3,82 eura. Rozšíril sa aj okruh osôb, ktorým je možné vyhotoviť parkovací preukaz – napríklad aj pre osoby so zníženou imunitou v dôsledku akútnej onkologickej liečby – a okruh osôb, ktorým bude možné poskytovať peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla. Teda aj fyzickým osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré nie sú odkázané na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, ale sú zaradené do chronického dialyzačného programu, do transplantačného programu a ktorým sa poskytuje akútna onkologická liečba a pri hematoonkologickom ochorení aj udržiavacia liečba.

2. Sociálne dávky
Na aké dávky má právo onkologický pacient?
Nárok na dávky sociálneho poistenia má onkologický pacient, ktorý je povinne alebo dobrovoľne sociálne poistený a splní podmienky nároku na príslušnú dávku. Môže poberať nemocenské, dôchodkové, úrazové dávky a dávku v nezamestnanosti. Nárok posudzuje posudkový lekár i sociálny pracovník.


3. Chýbajúci cenník
Platila som za röntgen zubov na CD poplatok 7,50 eura. Nikde v ambulancii som nevidela cenník, kde by bolo napísané, za čo vyberajú poplatky. Je takýto poplatok v poriadku?
Ak ide o nezazmluvnené výkony, je plné právo pacienta rozhodnúť sa, či pôjde k inému lekárovi, ktorému takýto výkon zdravotná poisťovňa uhradí, alebo sa dobrovoľne dohodne so svojím a uhradí mu požadovanú cenu podľa cenníka. V tomto prípade však nejde o požadovanie úhrady, ale o dobrovoľnú úhradu na základe dohody medzi lekárom a pacientom. Musí to však vždy byť voľba pacienta, ktorú možnosť si vyberie. Lekár nesmie podmieňovať ďalšie poskytnutie zdravotnej starostlivosti poplatkom. Poistenec však musí mať dostatok informácií o tom, že môže dostať túto zdravotnú starostlivosť z prostriedkov zdravotného poistenia.

4. Vydanie karty
Môže alergiológ pýtať päť eur za vydanie karty inému lekárovi alergiológovi?
Nemôže požadovať úhradu, keďže nejde o poskytovanie zdravotnej starostlivosti ani službu súvisiacu s jej poskytovaním. Špecialista spravidla nevydáva svoju zdravotnú dokumentáciu, ale pacientovi vypracuje lekársku správu.

5. Čudný poplatok
Viete mi vysvetliť, čo znamená pojem „ročný registračný poplatok“, konkrétne 20 eur?
Ročný registračný poplatok nie je poskytovaním zdravotnej starostlivosti ani službou s ňou súvisiacou, preto za ňu lekár nemôže vyžadovať poplatok ani ním podmieňovať lekárske ošetrenie.

6. Žiadna platba
Keď sme prišli na kontrolu neobjednaní, lekárka nás poslala domov, že ona ledva stíha pacientov objednaných – platiacich, ktorých má objednaných na každý deň už päť až šesť týždňov dopredu. Zmenilo sa iba to, že už nepíše na doklad o zaplatení „za prednostné objednanie“, ale „za profesionálny manažment pacienta“. Nikto nevie vysvetliť, čo to vlastne je.
„Profesionálny manažment pacienta“ nie je zdravotným výkonom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Preto by lekárka nemala vyžadovať platbu.

7. Odber krvi
Musím platiť poplatok za odber krvi u svojho praktického lekára, keď ide o predoperačné vyšetrenie?
Ak je odber krvi indikovaný zo zdravotných dôvodov, praktický lekár nesmie od poistenca požadovať úhradu.

8. Kúpeľná liečba
Som onkologický pacient a chcel by som, aby mi lekár predpísal kúpele. Kedy je to možné?
Onkologickým pacientom sa kúpeľná liečba predpisuje do 24 mesiacov od ukončenia komplexnej onkologickej liečby vrátane chemoterapie a rádioterapie. Pacient musí byť v remisii, bez akýchkoľvek známok recidívy ochorenia. Dĺžka kúpeľného pobytu hradeného zdravotnou poisťovňou je pri onkologických ochoreniach 21 dní.

9. Hradené poplatky
Aké poplatky budem platiť v kúpeľoch, ak som onkopacient?
Onkologické ochorenia patria do skupiny A, čo znamená, že kúpeľnú liečbu, stravu a ubytovanie uhrádza zdravotná poisťovňa. Pacient platí iba zákonom stanovený poplatok 1,66 eura za deň pobytu, pričom prvý a posledný deň sa počíta ako jeden deň. Pacienti, ktorým bola priznaná dávka v hmotnej núdzi, platia tento poplatok iba za prvé tri dni pobytu. Od poplatku sú úplne oslobodení darcovia krvi, ktorí sú nositeľmi striebornej, zlatej a diamantovej Janského plakety. Ub

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.