24.07.2018, 13:28

Súdom chýbajú ľudia pre nízke platy

Práca v justícii je pre nízke finančné ohodnotenie, v porovnaní so súkromnou sférou, nezaujímavá. Či na tom pripravovaný zákon o justičnej štátnej službe niečo zmení, hovoríme s Máriou Rusňákovou, podpredsedníčkou Odborového zväzu justície.

Súdom chýbajú ľudia pre nízke platy
Zdroj: Reuters

Pripravuje sa nový zákon o štátnej justičnej službe. Ako pokročil legislatívny proces?
Za posledného pol roka vypracovala pracovná skupina zložená zo zástupcov ministerstva a zástupcov odborov návrh zákona o justičnej štátnej službe. Aktuálne prebieha k tomuto návrhu zákona medzirezortné pripomienkové konanie, ktoré plynie do konca júla.

Cítite, že by kompetentní riešili problémy, ktorým čelí justícia?
Či je smerovanie spoločnosti napravo alebo naľavo, problémy v justícii sa odsúvajú nabok a žiadni predstavitelia štátu sa touto problematikou nezaoberajú. Každý nás len vypočuje, usúdi, že máme pravdu, ale systémové riešenie nenavrhne. Trváme na prijatí zákona o justičnej štátnej službe, ktorý je v programovom vyhlásení vlády na toto volebné obdobie. Odborový zväz justície niekoľko rokov poukazuje na nedôstojné životné a sociálne podmienky zamestnancov v rezorte spravodlivosti.

Ktoré základné nedostatky by mal v prvom rade vyriešiť?
Nekvalitné pracovné prostredie, získavanie a udržiavanie kvalitných zamestnancov. V súčasnosti príde na súd absolvent práva, no po tom, ako si uvedomí množstvo práce a výšku odmeny, v skúšobnej lehote odchádza. V lepšom prípade do pol roka. Teda po získaní odborných znalostí odchádzajú do súkromného sektora. Súdna moc ako jeden z pilierov moci v štáte nestojí na pevnom základe, ktorým sú práve zamestnanci v rezorte justície. Odborná verejnosť si je vedomá, že bez spokojných zamestnancov a kvalitného manažmentu súdnictvo nebude fungovať. Ak si uvedomíme, že každý spor, exekučné konanie alebo trestný čin sa končí na súde, je jasné, že súdy sú momentálne zavalené množstvom súdnych sporov. Občania potrebujú riešenie a konkrétne výstupy z tohto problému.

Venuje sa justícii v spoločenskej diskusii dostatok priestoru?
Justícia je tretí pilier moci, žiadna občianska spoločnosť bez justície nemôže existovať. Sú veci, ktoré nevyrieši ani vláda, ani zákonodarca. Rozhodujúce slovo pri rozhodovaní sp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.