07.08.2018, 17:19

Spotrebiteľ si musí ustrážiť záväzky

Čaká nás zmena v Občianskom zákonníku. Podľa nej bude neprípustné, aby súd automaticky prihliadal na to, ak si spotrebiteľ nesplní včas svoje záväzky.

Spotrebiteľ si musí ustrážiť záväzky
Zdroj: Flickr.com

Predstavte si situáciu, že ste obchodník, ktorému spotrebiteľ nezaplatil za predaný tovar. Po zlyhaní všetkých mimosúdnych snáh o urovnanie problému sa dostanete až pred súd, ktorý má váš spor rozsúdiť. Spor je komplikovaný, obe strany majú svoje argumenty a svoju pravdu, o ktorej sú neoblomne presvedčené. A konanie sa predlžuje. V práve ste pritom vy, až na to, že váš nárok bol už zo zákona premlčaný. To znamená, že ak protistrana vznesie námietku premlčania, súd ju musí akceptovať a spor sa s okamžitou platnosťou skončil – vo váš neprospech.

Háčik je však v tom, ako je jasné už zo samotnej formulácie, že protistrana musí námietku vzniesť iniciatívne. Ňou sa bude dožadovať uznania premlčania vášho nároku. Je štandardnou praxou – a jednou z hlavných zbraní využívaných na kolbišti súdnych dvorov –, že postrážiť si podanie námietky premlčania je na pleciach odporcu, teda toho, kto bol zažalovaný. 

Žalobca má, naopak, najvyššiu motiváciu na premlčanie svojho nároku neupozorňovať, samozrejme, v prípade, že si je premlčania vedomý. Je to logické, lebo len čo by naň upozornil, okamžite by stratil šancu súd vyhrať. V súdnej sieni sa takéto taktické chyby neodpúšťajú.

Na premlčanie obchodníkovho nároku voči spotrebiteľovi donedávna prihliadal súd aj bez vznesenia námietky premlčania samotným spotrebiteľom. Ústavný súd však nedávnym rozhodnutím takéto nazeranie na situáciu zmenil. V takom smere, že spotrebiteľ si už premlčanie svojej platobnej povinnosti voči obchodníkovi musí postrážiť.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.