11.08.2018, 00:01

Ako neprísť o les a zarobiť na ňom

Neviete si rady s lesným pozemkom, ktorý ste zdedili? Alebo neviete, či vaši predkovia vlastnili taký pozemok. Chceli by ste lesný pozemok prenajať? Neviete, ako postupovať? V akých situáciách sa môžete obrátiť na kataster a kedy kontaktovať štátne lesy. Chceli by ste vedieť viac, kúpte si pondelňajšie Hospodárske noviny.

Ako neprísť o les a zarobiť na ňom

Veľakrát vlastníci nevedia, ako narábať so svojím lesným pozemkom. Často ho majú v nájme u štátnych lesov. Môžu ho predať, odkázať prípadným dedičom, alebo na ňom ťažiť drevo? Všetko sa dá, ale len po dohode. Treba však dodržať správny postup.

Stane sa, že dedičstvo z rôznych dôvodov neprebehlo. Ak niekto zistí, že v katastri nehnuteľností je evidovaný jeho právny predchodca, je potrebné na príslušný súd podať návrh na prerokovanie novoobjaveného dedičstva. Druhá možnosť je požiadať o pomoc advokátsku kanceláriu alebo notársky úrad, ktorí to urobia za úhradu.

Viete aj to, že lesná pôda mimo zastavaných území obce sa zo zákona nesmie deliť pod stanovenú výmeru menej ako 50 árov. V zastavaných častiach sa pozemky môžu medzi dedičov deliť ďalej bez obmedzenia.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.