15.08.2018, 00:00

Pozemkové spoločenstvá čaká v budúcom roku séria zmien

Pozemkové spoločenstvá čaká rad termínov, ktoré budú musieť dodržať. Napríklad do polovice budúceho roka, do 30. júna 2019, musia prispôsobiť stanovy alebo zmluvu novele zákona.

Les
Zdroj: Dreamstime

Zmien, ktoré bude treba v spoločenstvách urobiť na základe novely zákona, je celý rad, vraví Juraj Vanko z Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. „Musia najmä prispôsobiť zmluvy o spoločenstve novele zákona, doplniť údaje o tom, či ide o spoločenstvo vlastníkov spoločných alebo spoločne obhospodarovaných nehnuteľností. Doplniť treba aj podrobnosti o spôsobe vystúpenia zo spoločenstva, ak ide o vlastníka spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti.“ Pripomína aj povinnosť spoločenstva uviesť v zmluve a v registri spoločenstiev na okresnom úrade riadnu adresu svojho sídla. V zmluve treba aj upraviť podrobnosti o náhradníkoch za členov výboru a dozornej rady, najmä spôsob ich výberu a nastupovania do funkcií. „Upraviť treba aj zoznam členov v tom zmysle, že už v ňom nemusí byť uvádzaný titul nadobudnutia podielu, pretože je zrejmý z listu vlastníctva, ale musí v ňom byť právny predchodca aktuálneho vlastníka,“ vraví Vanko.

Hrozba sankcie
Novela zákona o pozemkových spoločenstvách je rozsiahla. Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva preto v záujme informovanosti vlastníkov lesov usporiada v jesenných mesiacoch roku 2018 sériu informačných seminárov vo všetkých regiónoch Slovenska. „Chceme vlastníkov lesov detailne oboznámiť so zmenami a s ich dôsledkami na činnosť pozemkových spoločenstiev,“ vraví Vanko. Keďže zmeny treba realizovať do polovice budúceho roka, je potrebn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.