19.08.2018, 23:25

Vecné bremeno môže strpčovať život

Určite to poznáte. Niekto vlastní dom, ale na jednom z poschodí bývajú jeho rodičia, ktorí mu dom síce darovali, no majú právo dožiť pod touto strechou.

Vecné bremeno môže strpčovať život

Prípadov s právom dožitia nájdeme v praxi veľa. Ide v tomto prípade o vecné bremeno, ktoré vytvára isté práva v prospech niekoho a na druhej strane iná osoba musí toto právo rešpektovať.

 Alebo iná situácia. Istí susedia majú spoločnú studňu, tá je však spoločná len naoko, v skutočnosti ju vlastní jeden z nich a druhý má len právo si z nej čerpať vodu. Inak povedané - druhý sa nemusí starať o jej údržbu a vodu z nej pokojne používa, kým prvý musí strpieť, že druhý sused s ňou nemá výdavky, len osoh. Pretože sa za určitých podmienok dohodli na zriadení vecného bremena.

Vecné bremeno umožňuje oprávnenému človeku disponovať určitým právom, napríklad voči cudziemu pozemku, vysvetľuje advokát Simon Šufliarsky. Ako pokračuje, skutočný vlastník pozemku je pritom povinný niečo strpieť, niečoho sa zdržať alebo musí nejako konať.

"Vecné bremeno dáva oprávnenému človeku pomerne silné právo. Toto právo môže byť preňho menej finančne nákladné než kúpa danej nehnuteľnosti a zároveň je toto právo trvalejšie než napríklad nájom príslušnej nehnuteľnosti, ktoré je vždy skôr dočasným riešením," hovorí advokát.
Ak sa chcete dozvedieť viac o problematike vecného bremena, prečítajte si pondelkovú tému v prílohe HN - Podnikanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.