21.08.2018, 00:00

Piloti či letušky majú na štrajk právo, letoví dispečeri nie

Medzi profesie, ktoré nemajú právo na štrajk, patria sudcovia, prokurátori alebo hasiči.

Piloti či letušky majú na štrajk právo, letoví dispečeri nie
Zdroj: Reuters

Minulý týždeň európskych cestujúcich zasiahol štrajk nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair. Aerolinky museli zrušiť množstvo letov, čo ovplyvnilo 75-tisíc pasažierov naprieč celou Európou. Odborári požadovali od vedenia írskej firmy zvýšenie platov a zlepšenie pracovných podmienok. Rokovania medzi firmou a pilotmi stále trvajú. Pozreli sme sa na to, ako vidí možnosť štrajku slovenské právo.

Môžu piloti štrajkovať aj u nás?

Právo na štrajk patrí k základným pracovným právam. V práve Európskej únie je v súčasnom znení upravené od prijatia Lisabonskej zmluvy. Rozsudkami ho akceptoval aj Súdny dvor európskej únie. Podľa súdu patrí právo na štrajk medzi základné princípy, na ktorých stojí európske spoločenstvo. Okrem toho majú zamestnanci svoje práva zakotvené aj v medzinárodných zmluvách prijatých Medzinárodnou organizáciou práce. U nás štrajk zaručuje Ústava. Z toho vyplýva, že v prípade, ak sa piloti rozhodnú ísť do ostrého štrajku, lety sa môžu rušiť aj u nás.

Existujú však profesie, ktorým štrajkovať Ústava výslovne za

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.