21.08.2018, 14:46

Zamestnávatelia pozor! Ženám nahlasujete materskú a rodičovskú, mužom vždy len rodičovskú dovolenku

Počet vyplatených materských dávok rastie a nie je ani výnimkou, keď ich poberajú otcovia detí. V prípadoch, ak tomu tak je, zamestnávatelia nikdy neoznamujú Sociálnej poisťovni začiatok, ani koniec materskej dovolenky, ale nahlasujú začiatok a koniec rodičovskej dovolenky.

Zamestnávatelia pozor! Ženám nahlasujete materskú a rodičovskú, mužom vždy len rodičovskú dovolenku
Zdroj: Pixabay

V zmysle Zákonníka práce muž nemá nárok na materskú dovolenku – tá patrí výlučne žene. Preto u mužov oznamujú zamestnávatelia vždy začiatok rodičovskej dovolenky na tlačive Registračný list fyzickej osoby – zmena. V príslušnej kolónke doplnia dátum začiatku rodičovskej dovolenky.

Po ukončení poberania materského, ak otec nastúpi späť do práce, zamestnávateľ vyplní znovu takýto registračný list a v ňom doplní do príslušnej kolónky dátum skončenia rodičovskej dovolenky.

Ak by zamestnanec v starostlivosti o dieťa pokračoval, zamestnávateľ mu následne ešte preruší poistenie na tlačive Registračný list fyzickej osoby – prerušenie poistenia s dôvodom 6 - čerpanie rodičovskej dovolenky, a to s uvedením dňa, ktorý nasleduje po dni skončenia nároku materské.

Pri matkách zamestnávateľ oznamuje začiatok a koniec materskej dovolenky a pri pokračovaní starostlivosti o dieťa na rodičovskej dovolenke rovnako ako u otca poistenie preruší.

Počas poberania materského platí u oboch vylúčenie povinnosti platiť poistné – poistné sa neplatí, ale poistenie trvá a počas rodičovskej dovolenky sa poistenie prerušuje.

Sociálna poisťovňa ešte upozorňuje zamestnávateľov, že na oznámenie akejkoľvek zmeny v súvislosti so starostlivosťou o dieťa platí osemdňová lehota. Dôležitá je tiež vedieť, že počas celého obdobia čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky je potrebné zamestnancov uvádzať v mesačnom výkaze.

Počet vyplatených materských dávok rastie. Kým v roku 2015 ich bolo 24 395, v roku 2016 počet vzrástol na 26 330 a v minulom roku dosiahol 29 281 prípadov. Rastie aj priemerná výška vyplácanej materskej, kým v roku 2015 bola 430 eur, v roku 2016 už 478 eur, minulý rok dosiahla v priemere 567 eur.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.