27.08.2018, 00:00

Termín na operáciu sa dozviete vo vašej poisťovni

Zdravotné poisťovne majú zo zákona podpísané zmluvy s lekármi a so špecialistami. Každý samosprávny kraj, ktorý vydáva lekárom a nemocniciam povolenia, sleduje, či je ich množstvo dostatočné. Ak chýbajú, zdravotná poisťovňa nemá možnosť túto situáciu ovplyvniť, a teda pacienti čakajú dlhšie na termíny operácií. Ako sa na to pozerajú v jednotlivých poisťovniach?

Termín na operáciu sa dozviete vo vašej poisťovni
Zdroj: Peter Mayer

Všeobecná zdravotná poisťovňa
Poisťovňa má na webovej stránke zverejnené čakacie lehoty v jednotlivých nemocniciach, teda na výkony, na ktoré sa podľa zákona vedú čakacie listiny. V súčasnosti je na zozname 2 300 poistencov, pričom až 80 percent z nich čaká na výmenu bedrového alebo kolenného kĺbu, a to najmä v Žilinskom kraji.

„Čakacie listiny môže zdravotná poisťovňa vytvárať len na plánovanú zdravotnú starostlivosť, teda takú, ktorú je možné odložiť,“ vysvetľuje Viktória Vasilenková, hovorkyňa poisťovne. V prípade, že sa pacientov zdravotný stav zhorší a potrebuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť, liečba je poskytnutá bez ďalšieho čakania.

„Pokiaľ ide o čakacie lehoty v ambulancii lekárov, v prípade, že sa na nás poistenci obrátia, poisťovňa im môže pomôcť. Nahlasovanie čakacích lehôt v tomto prípade zákon síce nevyžaduje, poisťovňa sa však o túto tému intenzívne zaujíma.“


V súvislosti so zvýšením dostupnosti špecializovanej zdravotnej starostlivosti urobila poisťovňa viacero krokov. Od prvého januára zrušila limity pre zubárov a čeľustných ortopédov, od prvého apríla v jednodňovej zdravotnej starostlivosti a od prvého júla aj pre špecialistov. K ďalším už zavedeným opatreniam patrí rozširovanie kompetencií všeobecných lekárov tak, aby sa špecialisti mohli venovať pacientom s náročnejšími diagnózami, čo zároveň predpokladá skrátenie čakacích lehôt u špecialistov. Najnovšie poisťovňa zazmluvnila diagnostiku a liečbu porúch metabolizmu, tukov, delegované odbery krvi a iné.

Na náhradu bedrového kĺbu a náhradu kolenného kĺbu sú priemerné čakacie lehoty šesť mesiacov. Na artroskopiu sa čaká priebežne a pacienti spravidla do jedného mesiaca dostanú termín. Angiografiu nekoronárnych tepien urobia vo vybraných zdravotníckych zariadeniach do štyroch mesiacov. Je to v závislosti od počtu neodkladných výkonov, ktoré musia byť vykonané bez odloženia termínu. Echokardiografiu robia priebežne.
 
Sivý zákal sa odstraňuje priebežne a čakacie lehoty nie sú dlhšie ako jeden mesiac. Výnimkou je Trenčiansky kraj, kde sa čakacia lehota pohybuje do troch mesiacov. Denzitometria, skiagrafia a sonografia, počítačová tomografia, magnetická rezonancia sa robia priebežne. Mamografické vyšetrenie sa väčšinou uskutoční do 15 dní. Začiatok biologickej liečby roztrúsenej sklerózy sa v indikovaných prípadoch robí priebežne.
 
„Pokiaľ ide o sťažnosti, od roku 2013, keď sme urobili rozsiahle kontroly v ústavných zdravotníckych zariadeniach, neevidujeme sťažnosti od poistencov týkajúce sa termínov na plánovanú zdravotnú starostlivosť v nemocniciach,“ informuje Vasilenková. „V ojedinelých prípadoch, najmä v Žilinskom kraji, sa poistenci zaujímajú o skorší termín, ktorý im poisťovňa zabezpečí v iných regiónoch.“


Zdravotná poisťovňa Dôvera
Čakacie lehoty na vyšetrenia dnes poznajú len samotní poskytovatelia a tieto údaje nie sú centrálne zbierané. „Výnimkou sú čakacie lehoty na niektoré plánované operácie a nad rámec zákona zverejňujeme aj čakacie lehoty v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti,“ udáva Matej Štepianský z poisťovne Dôvera.

Novela zákona, ktorá má upraviť čakacie lehoty, môže pacientom naozaj pomôcť, myslí si Štepianský. „Vítame ju, pretože pacienti budú mať garanciu, že zdravotnú starostlivosť dostanú v určitej lehote, budú mať istotu v dojazdových časoch a mala by sa zlepšiť aj logistika a následnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti.“ Tvrdí tiež, že súčasný model nevyhovuje. „Pacientovi nový návrh prinesie oveľa viac než pevná, minimálna a koncová sieť stanovená dnes. V konečnom dôsledku pacientom nijako nepomáhajú,“ tvrdí hovorca Dôvery.

V oblasti čakacích lehôt však podľa Štepianského treba mať reálne očakávania. „Dokonca aj v Holandsku, ktoré je už roky najlepšie v prieskumoch kvality zdravotného systému, musia pacienti na špecialistu čakať niekoľko týždňov. Finančné zdroje v holandskom zdravotníctve sú pritom v porovnaní so Slovenskom v prepočte na obyvateľov štyrikrát vyššie.“

Skracovanie čakacích lehôt bude d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.