27.08.2018, 00:00

Čakacie lehoty sa majú meniť

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá by mala upraviť čakacie lehoty u lekárov a na operácie. Zatiaľ je v pripomienkovom konaní. Od roku 2020 by definitívne platili v praxi.

Čakacie lehoty sa majú meniť
Zdroj: Reuters

Čakaním u lekárov strávili podľa posledného prieskumu agentúry GfK ľudia priemerne viac ako 9,5 hodiny. U všeobecného lekára sa pred ambulanciou priemerne čaká 51 minút. Najdlhšie sa čaká u špecialistu a najkratšie u zubára. Problém získať termín majú ľudia hlavne u špecialistu, u ktorého sa na termín čaká priemerne 7,3 týždňa.

Situácia dneška
Lekár alebo zdravotnícke zariadenie má zmluvu s niektorou zdravotnou poisťovňou, ktorá mu prepláca určité výkony. Ak ju nemá alebo mu nepreplatí niektoré veci, napríklad odber krvi, môže pacienta odkázať inam alebo žiadať poplatok. Ľudia často platia poplatky u súkromných poskytovateľov v nemocniciach za prednostné termíny na predoperačné výkony. Treba však podotknúť, že každý pacient má podľa zákona právo, aby dostal termín na operáciu alebo niektorý zdravotnícky úkon, ale len v tom prípade, ak má lekár alebo nemocnica zmluvu so zdravotnou poisťovňou. Zo zákona mu musia dať termín. Musí sa tak stať aj v prípade, že lekár alebo nemocnica zmluvu síce nemá, avšak ide o zákroky a ochorenia ohrozujúce život. Potom si to lekár alebo nemocnica vykonzultujú so zdravotnou poisťovňou.

Čakanie na vybrané plánované zákroky, najmä v ortopédii, gynekológii, pri operácii očí a podobne, výrazne znižujú jednodňové zákroky.


Jednodňovú ambulantnú starostlivosť rozvíjajú poisťovne už niekoľko rokov a poskytujú ju priamo nemocnice alebo súkromné centrá a kliniky. Preto sa vždy treba informovať, aký majú na jednodňové zákroky cenník a čo si budete musieť doplatiť. Najčastejšie sa platí za nadštandardné služby. Ak si nie ste istí, či od vás zariadenie pýta peniaze oprávnene, informujte sa vo vašej zdravotnej poisťovni.

Ak sa dnes dlho čaká na termíny, je to predovšetkým preto, že v okolí je málo lekárov špecialistov a nemocníc. S tými podpisuje zmluvy samosprávny kraj. Druhým problémom je, že práve kvôli nedostatku špecialistov sú často ďaleko od bydliska pacienta a mnohí musia precestovať kilometre za operáciou alebo ošetrením u lekára.

Pomôže nová legislatíva
Ako informuje Zuzana Eliášová z ministerstva zdravotníctva, pripravovaná novela zákona by mala určiť napríklad časový harmonogram pri plánovaných zákrokoch či časovú dostupnosť k lekárovi. „Príloha, kde sú uvedené príklady, slúžia len na ilustratívne účely, ako daná regulácia bude jedného dňa ukotvená. Stropy, ktoré sú v nej uvedené, sú len ilustratívne a presné časy budú zadefinované po odbornej diskusii. Až potom sa presne zadefinujú jednotlivé časové pásma, ako aj maximálne čakacie lehoty.“


Rezort zároveň prichádza aj s návrhom, za aký dlhý čas by sme mali mať poruke obvodného lekára alebo lekára špecialistu. Pripravuje sa preto nová sieť dostupnosti lekárskych stredísk, ktorá zohľadní pre pacienta vzdialenosť lekára podľa mesta. Iná bude napríklad v mestách, iná v hornatých oblastiach. To všetko by sa malo odraziť v novele zákona.


Na jeseň sa rozhodne
Aj z toho dôvodu ministerstvo zdravotníctva plánuje na jeseň v spolupráci so všetkými zdravotnými poisťovňami zorganizovať workshop, kde budú predstavené výsledky skvalitnenia zdravotnej starostlivosti v oblasti lôžkového fondu, ako aj novej siete ambulantných lekárov. Cieľom workshopu je predstaviť návrhy ministerstva a doladiť parametre. Novela umožní definovať časový nárok poistenca na zdravotnú starostlivosť, čo bude ďalším nástrojom na to, aby sa nastavila optimálne a efektívne.


Doteraz boli čakacie lehoty v pôsobnosti zdravotných poisťovní, ktoré musia mať na webovej stránke zverejnené čakacie lehoty v jednotlivých nemocniciach, teda na výkony, na ktoré sa podľa zákona vedú čakacie listiny. Čakacie listiny môžu vytvárať len na plánovanú zdravotnú starostlivosť, teda takú, ktorú je možné odložiť. V prípade, že sa pacientov zdravotný stav zhorší a potrebuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť, liečba je poskytnutá bez ďalšieho čakania.

Po novom: Lehota časovej dostupnosti na operácie, ktorú nie je možné prekročiť

Náhrada bedrového kĺbu – 52 týždňov
Náhrada kolenného kĺbu – 52 týždňov
Artros

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.