28.08.2018, 00:00

Na operáciu vás zaradí poisťovňa

Ak čakáte na operáciu a váš stav sa zhorší, nemusíte čakať na termín. Zdravotné poisťovne sú povinné vám ho vybaviť s nemocnicou hneď.

Odpovedá Matej Neumann, zdravotná poisťovňa Union


1. Čakacia listina
Zaradil vás ošetrujúci lekár na čakaciu listinu? O čo ide a čo to znamená?
Čakacia listina je poradovník, ktorý sa tvorí, ak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti (nemocnica) nemôže odliečiť pacientov do troch mesiacov. Na čakaciu listinu vás zaradí ošetrujúci lekár v prípade, ak ide o plánovanú zdravotnú starostlivosť, teda takú, ktorú je možné odložiť bez ohrozenia života a vážneho ohrozenia zdravia. Podľa platnej vyhlášky sa tvoria čakacie listiny na vybrané choroby oka, choroby obehovej sústavy a choroby svalovej a kostrovej sústavy.

2. Ďalší postup
Mám nejako komunikovať aj so zdravotnou poisťovňou, alebo to vybaví sama?
Podľa vášho zdravotného stavu, poradia a kapacitných možností vám ošetrujúci lekár stanoví predpokladaný dátum operácie. Zodpovie otázky a vypíše návrh na zaradenie do zoznamu poistencov čakajúcich na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti. Návrh posiela nemocnica zdravotnej poisťovni. Poisťovňa vás zaradí do zoznamu. Za dátum zaradenia sa podľa platnej legislatívy považuje dátum doručenia návrhu do zdravotnej poisťovne.


3. Pevné lehoty
Sú lehoty nejako presne stanovené? Ak nie, od čoho závisia?
Dĺžka čakacích lehôt je v jednotlivých nemocniciach rôzna. Závisí najmä od kapacitných možností zariadení. V prípade, že v zozname nenájdete „svoju“ nemocnicu, znamená to, že z nej neevidujeme návrh na zaradenie na čakaciu listinu a predpokladáme, že naši poistenci sú ošetrení do troch mesiacov. V prípade, že sa váš stav náhle zhorší a potrebujete neodkladnú starostlivosť, poskytnú vám ju bez čakania. Každá zdravotná poisťovňa má svoje poradie „čakačiek“.

4. Oznam o zaradení
Dokedy mi musí poisťovňa oznámiť, kedy mám plánovaný termín operácie?
Nemocnica je povinná oznámiť konkrétny dátum nástupu na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti najmenej desať pracovných dní pred určeným dátumom.

Odpovedá Viktória Vasilenková, Všeobecná zdravotná poisťovňa


5. Zoznam operácií
Kde poisťovne zverejňujú čakacie lehoty na jednotlivé operácie?
Poisťovňa má na webovej stránke zverejnené čakacie lehoty v jednotlivých nemocniciach, teda na výkony, na ktoré sa podľa zákona vedú čakacie listiny. V súčasnosti je na zozname 2 300 poistencov, pričom až 80 percent z nich čaká na výmenu bedrového alebo kolenného kĺbu, a to najmä v Žilinskom kraji. Pokiaľ ide o čakacie lehoty v ambulancii lekárov, v prípade, že sa na nás poistenci obrátia, poisťovňa im môže pomôcť. Nahlasovanie čakacích lehôt v tomto prípade zákon síce nevyžaduje, poisťovňa sa však o túto tému intenzívne zaujíma.

6. Sťažnosti na prieťahy
Urobila vaša poisťovňa niečo pre to, aby boli operácie dostupnejšie, ako aj lehoty u špecialistov a nemuselo sa na ne tak dlho čakať?
Od prvého januára sme zrušili limity pre zubárov a čeľustných ortopédov. Od prvého apríla v jednodňovej zdravotnej starostlivosti a od prvého júla aj pre špecialistov. K ďalším už zavedeným opatreniam patrí rozširovanie kompetencií všeobecných lekárov tak, aby sa špecialisti mohli venovať pacientom s náročnejšími diagnózami, čo zároveň predpokladá skrátenie čakacích lehôt u špecialistov. Najnovšie poisťovňa zazmluvnila diagnostiku a liečbu porúch metabolizmu, tukov, delegované odbery krvi a iné.

7. Dĺžka čakania
Koľko dní sa čaká na niektoré operácie vo vašej poisťovni?
Na náhradu bedrového kĺbu a náhradu kolenného kĺbu sú priemerné čakacie lehoty šesť mesiacov. Na artroskopiu sa čaká priebežne a pacienti spravidla do jedného mesiaca dostanú termín. Angiografiu nekoronárnych tepien urobia vo vybraných zdravotníckych zariadeniach do štyroch mesiacov. Je to v závislosti od počtu neodkladných výkonov, ktoré musia byť vykonané bez odloženia termínu. Echokardiografiu robia priebežne. Sivý zákal sa odstraňuje priebežne a čakacie lehoty nie sú dlhšie ako jeden mesiac. Výnimkou je Trenčiansky kraj, kde sa čakacia lehota pohybuje do troch mesiacov. Denzitometria, skiagrafia a sonografia, počítačová tomografia, magnetická rezonancia sa robia priebežne. Mamografické vyšetrenie sa väčšinou uskutoční do 15 dní. Začatie biologickej liečby roztrúsenej sklerózy sa v indikovaných prípadoch robí priebežne.
 
8. Neodkladné ošetrenie
Môže ma lekár ošetriť a poslať na operáciu, aj keď s ním nemám zmluvu?
Môže, ak ide o neodkladnú a život ohrozujúcu situáciu. Poisťovňa p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.