05.09.2018, 00:00

Vodu zo studne môžete mať aj bez povolenia úradov

Chcete si na svojom pozemku pri dome alebo chate zriadiť studňu? Je dôležité, aby ste si ujasnili, na čo ju budete využívať. Rozhodujúce je, či potrebujete len záhradnú studničku na polievanie kvetov, alebo má voda z nej zásobovať celý dom. Na výstavbu studne s čerpadlom už totiž potrebujete povolenie.

Vodu zo studne môžete mať aj bez povolenia úradov
Zdroj: Pexels (Ilustračná snímka)

Studňa bez čerpadla

A. Jednoduché vodné zariadenie
Ak máte na svojom pozemku studňu, z ktorej získavate vodu ručne bez čerpadla, nepotrebujete na jej realizáciu ani využívanie žiadne povolenia. Avšak vlastníci takýchto vodných zdrojov by sa mali starať o ochranu svojho zdroja, a to hlavne z hľadiska kvality vody. Tú im môžu skontrolovať napríklad regionálne úrady verejného zdravotníctva.

B. Znečistenie a množstvo vody
Ak staviate domovú studňu, nepotrebujete na to hydrogeologický posudok. Ten však môže byť vyžiadaný v prípade, že na výstavbu potrebujete stavebné povolenie. Dôvodom sú napríklad hydrogeologické a hydrologické pomery v danej lokalite, v ktorej sa môže nachádzať prípadný zdroj znečistenia.


Studňa s technickým zariadením

A. Kedy je studňa stavbou
Studňa je vodnou stavbou vtedy, keď sa odber podzemných vôd z nej pre potreby domácnosti robí pomocou čerpadla. Odber však nesmie mať charakter všeobecného užívania vôd.

B. Využívanie vodného zdroja
Ak má o vlastnú studňu s čerpadlom záujem fyzická osoba, musí žiadať povolenie na jej výstavbu. Toto povolenie jej vydá obec. Ak žiadateľom je právnická osoba, v tejto situácii sa vyjadruje okresný úrad.

C. Dodanie potrebných dokumentov
Obce, ako povoľujúce stavebné úrady, uvádzajú na svojich webových stránkach informácie o potrebných dokladoch, ktoré im musí žiadateľ o povolenie realizácie studne predložiť. Zároveň sú na ich stránkach zverejnené samotné formuláre žiadostí.

D. Poplatky za studňu s čerpadlom
Pri studniach, ktoré sú súčasťou rodinných domov, sa platí na obecnom úrade správny poplatok 30 eur. Ak ide o studne pri bytových domoch a ostatných budovách, je to 50 eur. K tomu je potrebné prirátať aj kolaudačné rozhodnutie, a teda 20 eur pri rodinných domoch a 30 eur pri ostatných domoch a budovách. Ďalšie poplatky sú spojené s vypracovaním a doložením potrebných príloh k žiadosti, ako je projektová dokumentácia, hydrogeologický posudok či prípadné vyjadrenia správcov inžinierskych sietí.

Ako vyriešite prípa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.