10.09.2018, 00:00

Držte sa týchto rád pri spísaní závetu

Závet, ako svoju poslednú vôľu, môžete spísať vlastnou rukou, na stroji. Ak však s touto prosbou oslovíte notára, máte záruku, že bude platný, vaša vôľa sa naplní a listina sa nestratí. Prečo? Vysvetľujú notári.

Držte sa týchto rád pri spísaní závetu
Zdroj: Dreamstime

1. Závet vás nezbaví možnosti majetok predať
Čo je vlastne závet? Ide o listinu, ktorou môžete určiť, kto sa má stať dedičom vášho majetku po vašej smrti, prípadne v nej určíte dedičom podiely na majetku alebo konkrétne veci a práva, ktoré im majú pripadnúť po vašej smrti. „Závet nijakým spôsobom neobmedzuje závetcu v dispozícii s jeho majetkom za života,“ podčiarkuje Juraj Göbl z Prezídia Notárskej komory. Spisuje sa však v inom momente, než v akom nastáva jeho účinok. „Každý, kto má záujem týmto spôsobom majetok zanechať, musí si uvedomiť jednak to, že jeho pomery – osobné, majetkové alebo rodinné sa až do momentu smrti môžu ešte meniť a tiež to, že žiaden závetca sa realizácie svojho závetu nedožije,“ vraví notár.

Rada notára: „Niekedy pri najlepšej vôli závetcu, závet spôsobí v konaní o dedičstve skôr realizačné problémy,“ vraví Göbl a nebýva ani výnimkou, že príbuzných rozháda. Preto odporúča aj vzhľadom na význam závetu a jeho právne následky navštíviť právnika, najlepšie notára, ktorý je špecialistom na dedičské právo. „Vieme vysvetliť všetky súvislosti a prípadné riziká závetu.“

2. Povinné náležitosti, ktoré musíte dať do listiny
Pre platnosť závetu nie je dôležité, či je závet v záhlaví označený ako závet, testament či posledná vôľa, alebo inak, prípadne nijako. Ako však upozorňuje Katarína Valová z Prezídia Notárskej komory, musí z neho vyplývať, že závetca prejavuje svoju vôľu nakladať so svojím majetkom pre prípad smrti. „Dôležitý je vždy obsah závetu a ten musí zodpovedať zákonným ustanoveniam. Nie je ním teda listina nazvaná ako závet, ktorá síce obsahuje poslednú vôľu poručiteľa napríklad vo vzťahu k obstaraniu pohrebu, nejde v nej však o ustanovenie dedičov ani určenie majetku, ktorý majú nadobudnúť,“ objasňuje Valová.


Rada notárky: V závete nesmie chýbať ustanovenie dedičov alebo dediča, ide, ako upozorňuje notárka Valová, o povinnú náležitosť závetu. „Obstál by aj závet, ktorý obsahuje len označenie dedičov a neurčuje, aký majetok majú zdediť. V tom prípade by sa vychádzalo z toho, že závetca mal na mysli všetok jeho majetok, ktorý vlastnil v čase smrti. Ak by však neustanovil ani dediča, nešlo by o závet,“ upozorňuje notárka.

3. Dôležité je, aby ste správne označili závetcu
Osoba dediča musí byť v závete identifikovaná dostatočne určite tak, aby v okamihu smrti závetcu nebola zameniteľná s inou. Podľa notárky Valovej vyhovuje aj ustanovenie dediča napríklad slovami: „za dedičov ustanovujem svoje sestry a bratov.“ Akceptovať treba aj rôzny spôsob ustanovenia dedičov. Ak závetca použije spojenie „odkazujem svojmu synovi“, má sa za to, že nejde o odkaz, teda inštitút, ktorý slovenský právny poriadok nepozná, ale o dedenie. Podobne použitie spojenia „po mojej smrti chcem darovať“ neznamená, že ide o neplatné darovanie pre prípad smrti, ktoré rovn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.