10.09.2018, 00:00

Závet: ktoré veci v listine nesmiete vynechať

Pri písaní závetu musíte striktne dodržať niekoľko formálnych požiadaviek. Nie je ich veľa, ale ak ich nedodržíte, bude závet neplatný. Upozorňuje na ne v komentári k vzoru závetu advokát Marek Hraška.

Závet: ktoré veci v listine nesmiete vynechať
Zdroj: Dreamstime

1. Ak nechcete, aby váš závet museli podpisovať svedkovia, môžete celý jeho text napísať vlastnou rukou a na záver podpísať. Pri jeho písaní môžete vychádzať z tohto vzoru. Vlastnoručne napísaný závet sa nazýva holografný a pre svoju platnosť si nevyžaduje podpis svedkov. Iba váš podpis ako podpis závetcu.

2. Dedičom môže byť fyzická osoba, právnická osoba alebo štát. V prípade fyzickej osoby môže byť dedičom dokonca aj dieťa, ktoré je už počaté, za predpokladu, že sa narodí živé. V prípade právnickej osoby (obchodná spoločnosť, občianske združenie, nadácia) si treba dať pozor na to, aby v čase vašej smrti existovala, inak sa nestane dedičom vášho majetku. Tým sa potom stane štát.

3. V prípade, že svoj majetok odkazujete viacerým dedičom, vždy musíte uviesť, v akom podiele má ten-ktorý dedič váš majetok získať. Podiel môže byť určený zlomkom alebo percentom. V prípade, že podiel dediča na dedičstve neuvediete v závete žiaden, vami určení dedičia budú dediť majetok rovnakým dielom.


4. Môže sa stať, že osoba, ktorú ste určili za svojho dediča, zomrie skôr, než vy a do svojej smrti nestihnete (alebo zabudnete) napísať nový závet. Ak budete chcieť, aby váš majetok zdedil v takejto situácii niekto druhý, môžete uviesť do závetu tzv. náhradného dediča pre prípad smrti pôvodného dediča: „Pre prípad, že by sa menovaná dedička nedožila mojej smrti alebo by z iného dôvodu nededila, ustanovujem náhradného dediča svojho majetku, a to ....“.

5. Takýto príkaz môže obsahovať závet vtedy, ak niektorý z dedičov dostal počas života závetcu neobvyklý dar, napríklad hodnotné auto, nehnuteľnosť a závetca nechce, aby takýto dedič dedil rovnako

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.