11.09.2018, 00:10

Ako sporiť dieťaťu na budúcnosť? Odborníci odporúčajú vkladať peniaze pravidelne

Voľba formy sporenia je individuálna a závisí od viacerých vecí, ako je dĺžka sporenia, jeho účel a predpokladaná cieľová suma. Kritériom je samozrejme aj prístup rodiča k riziku.

Ako sporiť dieťaťu na budúcnosť? Odborníci odporúčajú vkladať peniaze pravidelne
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

K možnostiam, ako sporiť dieťaťu na lepšiu budúcnosť, sa vyjadril Ondrej Broska z TOWER Finance. ,,Dôležitým je pri sporení, bez ohľadu na jeho formu, pravidelnosť – teda, aby sa sporenie stalo súčasťou nášho mesačného rozpočtu a nesporili sme len vtedy, keď nám na konci mesiaca zostanú voľné peniaze. Keďže peniaze odkladáme deťom na dlhšiu dobu, netreba sa báť investovať aj do dynamických fondov. Na dobu dvanásť rokov a viac je to bezpečná voľba, na kratšiu dobu by som volil menej dynamickú stratégiu.“

Výhodné a nevýhodné produkty
Pomerne často využívanou formou sporenia je sporenie na vkladnej knižke. Jeho nevýhodou je však nízke úročenie, ktoré je len okolo 0,5 percenta, pričom priemerná inflácia je okolo dvoch percent. Finanční odborníci neodporúčajú tiež sporenie do fondov cez poistné produkty, kde sa sporiteľ ukracuje o zisk. Kvôli nízkemu zhodnoteniu sa neodporúča ani sporenie na sporiacom účte.

,Množstvo ľudí odkladá peniaze doma. Nevýhodou je, okrem toho, že sa nezhodnocujú aj to, že sa zväčša minú. Dieťa potrebuje nový bicykel alebo telefón a rodič na jeho kúpu použije peniaze, ktoré pôvodne sporí dieťaťu na vysokú školu, či ľahší štart do života,” hovorí Ondrej Broska z TOWER Finance?

Vyššie výnosy
Stále obľúbenejším spôsobom je investovanie do podielových fondov. Dlhodobo zarábajú viac ako bankové vklady a náklady sú neporovnateľne nižšie ako pri investovaní cez poistenie.V konečnom dôsledku prinesú rodičovi a dieťaťu vyšší výnos.Väčšina rodičov by určite potvrdila, že výdavky spojené s deťmi rastú spolu s ich vekom. Je veľký rozdiel, ak sporí rodič svojmu dieťaťu hneď od narodenia, alebo začne neskôr.

,,Ak by rodičia deťom odkladali iba prídavok na dieťa, ktorý dostáva každý rodič od úradu sociálnych vecí a rodiny, ktorý je v roku 2018 stanovený na 23,68 eur, tieto peniaze by mohli investovať na vysokoškolské štúdium alebo na lepší štart do života po štúdiu. Vysokoškolské štúdium stojí v priemere 15 000 eur. Je jednoduchšie sporiť osem rokov každý mesiac 50 eur, ako naraz nájsť 15 000 eur. Rodič, ktorý začne o desať rokov neskôr, musí svoju platbu takmer strojnásobiť. Kto sa pripravuje dlhšie obdobie, má väčšiu istotou, že deťom zabezpečí to, čo budú potrebovať, “ dodáva Ondrej Broska z TOWER Finance.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.