12.09.2018, 00:00

Stavbu altánka ohláste a priložte aj potrebné doklady

Záhradky sú často sporom medzi susedmi. Jednému prekáža plot, druhému vetvy z čerešne, ktoré presahujú na pozemok. Ako riešiť problémy, odporúčajú odborníci.

Stavbu altánka ohláste a priložte aj potrebné doklady
Zdroj: KIKA

Záhradný domček a ohlásenie
Na konci záhrady rodinného domu chceme postaviť záhradný domček s rozlohou 5 x 3 metrov. Domček bude stáť pol metra od susedovho pozemku. Má tam tiež nejaké šopy nalepené blízko nášho plota, ale neprekážajú nám. Ide len o to, že starý pán prepísal pozemok na vnuka. Jeho nepoznáme a dúfame, že ho nebudeme musieť hľadať, aby s tým súhlasil. Myslíme si, že záhradný domček nie je stavbou spojenou so zemou. Musíme ho ohlásiť na stavebnom úrade?

Na záhradný domček odporúčame podať ohlásenie na stavebný úrad. Podľa nášho názoru takéto povolenie je postačujúce, pretože ide o drobnú prízemnú stavbu, ktorej zastavaná plocha nepresahuje 25 štvorcových metrov a výšku päť metrov.


Ak stavebný úrad vydá súhlas, predídete prípadným sporom s novým majiteľom susedného pozemku.
K ohláseniu budete musieť priložiť:
– list vlastníctva
– jednoduchý technický opis
– jednoduchý situačný výkres aj so zakreslením odstupových vzdialeností
– súhlas všetkých ostatných spoluvlastníkov nehnuteľnosti na uskutočnenie drobnej stavby
– súhlas vlastníkov susedných nehnuteľností v prípade, že budú výstavbou dotknuté. Súhlas môže úrad vyžiadať vzhľadom na prípadnú minimálnu odstupovú vzdialenosť od susedovho pozemku – je lepšie mať písomný súhlas suseda
– vyhlásenie stavebného dozoru, že bude zabezpečovať odborné vedenie stavby realizovanej svojpomocou


Problém pre banku

Máme pozemok, na ktorom zatiaľ nič nestojí, iba rozostavaný záhradný domček s rozlohou 30 štvorcových metrov. Zatiaľ nie je zapísaný na liste vlastníctva. Mala to byť pomocná stavba, keď sa raz začne stavať v prednej časti pozemku dom. S tým teraz chceme začať, no banke záhradný domček prekáža. Vraj potom nemôžeme dostať úver na dlhšie ako osem rokov, napriek tomu, že s ním my nič nejdeme robiť. Dá sa nejako zmeniť ? Podľa stavebného povolenia je to domček s prístreškom, kde prízemie slúži ako sklad a podkrovie je obytné.

Neuvádzate, či žiadate banku o hypotekárny alebo iný úver. Usudzujeme, že do rozporu s bankou ste sa dostali kvôli záložnému právu. Na pozemku sa z pohľadu banky už nachádza ťarcha v podobe záhradného domčeka, ktorý ste postavili na základe stavebného povolenia, a pre banku nie je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.