13.09.2018, 00:00

V záhradkách platia jasné pravidlá

Mnohé záhradky sa kedysi prideľovali do užívania. Vlastníci však dnes zodpovedajú aj za to, aká stavba sa na takýchto pozemkoch postaví. Odborníci reagujú na rôzne situácie a aj na stav vysporiadania záhradkárov s vlastníkmi.

V záhradkách platia jasné pravidlá
Zdroj: Reuters

Odpovedá Martin Kormoš, hovorca Slovenského pozemkového fondu


1. Doplatky vlastníkom
Slovenský pozemkový fond musel tým vlastníkom, ktorí od neho dostali úradnú cenu za svoje pozemky, ktoré mali v záhradkových osadách, doplácať do trhovej ceny. Po rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu Slovensko totiž muselo prijať novelu zákona, na základe ktorej vlastníci pozemkov v záhradkových osadách mohli do konca roku 2011 požiadať o doplatok, inak ho nedostali. Koľkí túto možnosť využili?
Účastníci konaní, ktoré v tom čase boli na obvodných pozemkových úradoch (teraz sú to už okresné úrady, pozemkové a lesné odbory), mali možnosť požiadať o poskytnutie finančnej náhrady do konca roku 2011. Od roku 2012 do 7. septembra 2018 fond v prospech vlastníkov pôvodných pozemkov v zriadených záhradkových osadách zrealizoval spolu 3 010 platobných príkazov, ktorých predmetom boli finančné náhrady v celkovej sume 9 427 655,77 eura.

2. Náhradné pozemky
Môžu vlastníci pozemkov v osadách dostať nejaké iné, ak sa so záhradkármi nevedia dohodnúť?
Slovenský pozemkový fond v súčasnosti nedisponuje pozemkami vhodnými na takéto konanie, keďže prednostne prihliada na potrebu ich prevodu ako náhrad podľa príslušných reštitučných predpisov.

3. Výdavky na vysporiadanie
Koľko financií doteraz vynaložil štát na vysporiadanie pozemkov v starých záhradkových osadách? Dajú sa vyčísliť položky, na ktoré financie išli? Napríklad aká suma išla na vypracovanie znaleckých posudkov?
Zhotoviteľom technických podkladov uhradil za vyhotovenie úvodných podkladov – register pôvodných pozemkov a ich aktualizáciu spolu 234 833,19 eura, a to od roku 2008 až doteraz – do 7. septembra tohto roku. Od roku 2009 do 7. septembra tohto roku uhradil za projekty pozemkových úprav v záhradkových osadách spolu 283 042,45 eura. Od prvej polovice roku 2012 fond uhradil za znalecké posudky spolu 213 613,56 eura. Slovenský pozemkový fond uhrádza náklady na vypracovanie registra pôvodného stavu, vypracovanie projektu, aktualizáciu registra pôvodného stavu a projektu, náklady na jeho vykonanie, ako aj náklady spojené s vyhotovením znaleckých posudkov na účely konania podľa tohto zákona.


Odpovedá Martina Cimermanová, Okresný úrad Banská Bystrica


4. Postup a lehoty
Chceli by sme si v okrese zadovážiť záhradku. Ako máme postupovať a kde sa o ňu zaujímať?
V okrese Banská Bystrica je sedem záhradkových osád, ktoré nie sú vysporiadané a sú vo vlastníctve pôvodných vlastníkov. Záhradkári majú s nimi nájomný vzťah. Ak niekto prejaví záujem o takéto záhradky, správny orgán ich odporučí na splnomocneného zástupcu užívateľov v záhradkovej osade. Potom, po dohode na členskej schôdzi, prijmú nového záujemcu za člena záhradkovej organizácie. Ten sa stáva užívateľom záhradky a má len nájomný vzťah – užívací k pozemkom. Splnomocnený zástupca užívateľov doručí na správny orgán zápisnicu a uznesenie z členskej schôdze o prijatí nového člena v záhradkovej osade.

Odpovedá Ján Hartel, primátor Kysuckého Nového Mesta


5. Noví členovia
Hľadám pozemok na záhradku, najlepšie v záhradkovej osade. Kde by som sa mal informovať?
V Kysuckom Novom Meste v mestskej časti Budatínska Lehota bola zriadená jedna záhradkárska osada Poľana, ktorá združuje 148 záhradkárov. Nových záujemcov neprijíma, iba v prípade odpredaja jestvujúcej záhradky. Treba sa informovať u nich.

Odpovedá Mária Nováková, vedúca pozemkového a lesného odboru Okresného úradu v Prešove


6. Postup žiadosti     
Ako možno získať záhradku vo vašom okrese?
Postup prideľovania novým záujemcom v súčasnosti neexistuje. O pridelenie záhradky sa nežiada, možno ju získať iba kúpou pôdy. Prevažná časť pôdy, ktorá dosiaľ slúži pre záhradkové osady, je v súkromnom vlastníctve. Je potrebné zdôrazniť iný moment týkajúci sa záhradiek. Dlhý čas pretrvávajú spory medzi užívateľmi doterajších záhradiek v záhradkových osadách a pôvodnými vlastníkmi pozemkov, na ktorých boli tieto osady zriaďované. Zanechalo to negatívne stopy nielen na pôde, ale aj na medziľudských vzťahoch. Časť záhradiek je opustená a zarastená burinou. Čo sa týka vlastníctva – obec alebo mesto nemá vo vlastníctve takého osady. Konkrétne mesto Prešov sa prostredníctvom územného plánu mesta vyjadruje k plochám v intraviláne, na aký účel je možné ich využitie.

Odpovedá Marek Šubrt, predseda Správnej rady Združenia realitných kancelárií Slovenska


7. Kúpa pozemku
Môžem si kúpiť nejakú záhradu na výstavbu rodinného domu?
Záhrady, záhradkárske a chatové osady sú záhradkársky využívané územia s rôznou mierou zastavanosti pozemkov. Potrebné je preto vedieť pre danú lokalitu informáciu z územného plánu, aká môže byť maximálna zastavaná plocha pozemku určená na stavbu. Okrem iného je potrebné mať aj povolenie od pozemkového úradu na preklasifikovanie druhu pozemku na zastavanú plochu. Keby bolo dané územie napríklad chránenou prírodnou oblasťou,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.