12.09.2018, 23:42

Podvodom na živnostníkoch sa dá účinne predchádzať

Živnostník pracuje pre občianske združenie. Má s ním v predpísanej forme uzavretú zmluvu o dodávke prác či služieb. Občianske združenie privedie úmyselne jeho štatutár do úpadku a keďže živnostník ručí svojim majetkom, stiahne do problémov aj jeho. Táká je realita v podnikaní na Slovensku.

Podvodom na živnostníkoch sa dá účinne predchádzať
Zdroj: Dreamstime

Polícia už riešila viacero takých prípadov na základe trestných oznámení poškodených živnostníkov. Vždy ich však uzavrela s tým, že úmysel sa nepodarilo podvodníkovi dokázať, a teda živnostník sa má obrátiť na občiansky súd. To sú však ďalšie jeho náklady, ďalšia neistota, ďalší v prevažnej väčšine prípadov
stratený čas. Podvodníci to dobre vedia. A preto takto okrádajú živnostníkov na ich majetku takmer ako na bežiacom páse. Veď dokážte niekomu, že občianske združenie priviedol úmyselne do finančného krachu! Živnostník, ktorý nemá z čoho zaplatiť svojim dodávateľom, príde o svoj osobný majetok. Podvodník nemusí pohnúť ani prstom a bankové konto mu rastie. Pred zákonom je imúnny, veď nekoná úmyselne.
Živnostník spláca desiatky rokov dlhy, ktoré nezapríčinil on, a podvodník absolvuje ďalšiu luxusnú dovolenku, napríklad v Spojených arabských emirátoch.

Nie, nejde o fikciu
Na Slovensku naozaj cieľavedome pôsobia aj takíto „podnikatelia“. A ich biznisu sa naozaj darí. Ide o prepracovanú schému a bolo by zaujímavé pozrieť sa na to, koľko občianskych združení oficiálne takíto „podnikatelia“ už založili, ale koľko z nich takzvaným omylom finančne položili už o niekoľko mesiacov na lopatky. Netreba veľa času. Iba toľko, aby sa podpísali vhodné zmluvy so živnostníkmi – dodávateľmi. Stačia aj tri mesiace a predátori môžu začať zarábať na ďalšom zaregistrovanom občianskom združení. To, že tie predchádzajúce nechávajú takpovediac visieť v lufte, nikomu neprekáža. Ani to, že združenia v úpadku nie sú likvidované v súlade so zákonom. Veď kto sa bude súdiť s niekým, kto oficiálne nič nemá, všetko má na lízing, celkom tučné kontá má založené tam, kde na ne naša spravodlivosť siahnuť nedokáže? Iba pre papier – rozhodnutie súdu, že ste v práve?

Prevencia pred exekúciou
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov tvorí majetok, ktorý nadobudol niektorý z manželov počas trvania manželstva s výnimkou vecí darovaných, zdedených, získaných v reštitúcii alebo tých, ktoré slúžia výkonu povolania len jedného z manželov. Tu je dôležité pripomenúť, že aj podnikanie sa považuje za výkon povolania. Aj príjmy z podnikania sú bežne súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Zároveň
však aj záväzky, teda dlhy. Živnostník ručí na rozdiel od podnikania formou spoločnosti s ručením obmedzeným celým svojím majetkom, v prípade manželstva však majetkom oboch manželov. Prvý spôsob, ako nedoplatiť na vyššie opísané praktiky, je dohoda v rámci manželstva spísaná do notárskej zápisnice, druhým je zrušenie a vysporiadanie BSM ešte počas manželstva.

Dodávateľské zmluvy
„V dodávateľskej zmluve je vhodné vymedziť zodpovednosť za škodu tým spôsobom, aby bolo jasné a zrozumiteľné, za akých okolností živnostník za škodu zodpovedá, za porušenie akých povinností,“ zdôrazňuje advokát Róber Bános. Pokiaľ ide o vymáhanie pohľadávok živnostníka voči objednávateľovi, ak eviduje neuhradenú objednávku po lehote splatnosti, je vhodné v prvom rade objednávateľa na to
upozorniť predžalobnou výzvou. „Objednávateľa vyzve na úhradu pohľadávky v dodatočnej lehote, s upozornením na to, že ak tak neurobí, bude vymáhaná ďalej súdnou cestou,“ radí ďalej advok

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.