19.09.2018, 00:00

Zvoľte si remeselníka s odporúčaním

Ak hľadáte dobrého kachličkára či stolára, nemusí to byť jednoduché. Veľa firiem uvádza, že má skúsenosti a poskytuje kvalitné služby. Pri väčších prácach je však istotou, ak o vykonaných prácach spíšete aj zmluvu.

Zvoľte si remeselníka s odporúčaním
Zdroj: Dreamstime

Dôležité sú spoľahlivé referencie
Ľudia potrebujú remeselníkov hlavne na pokladanie dlažby a obkladov, na osadenie vodovodných rozvodov a odtoku, na natieračské práce, montáž keramiky či nábytku, prípadne na plynofikáciu a rozvody elektriny. Z toho vyplýva, že požiadavky na majstra sú skutočne vysoké. Práve preto má veľa vlastníkov bytov či domov zlé skúsenosti s rekonštrukčnými firmami. „Najdôležitejšou vecou pri akejkoľvek stavebnej alebo inej činnosti sú referencie,“ hovorí Róbert Uhrín zo spoločnosti Hodinový Manžel. Avšak aj fakt, že dostanete dobré referencie od známych, ešte nemusí znamenať, že aj u vás sa remeselnícke práce odvedú dobre a že budete spokojní. Sami by ste si mali iniciatívne „preklepnúť“ firmu v obchodnom registri, na stránkach o prípadných dlžobách, ako aj overiť referencie či príspevky na diskusných fórach.

Remeselník z cechu je väčšou istotou
Najlepšie si vyberiete firmu, ak sa obrátite na inštitúcie, ktoré preverujú kvalitu spoločností. Ide napríklad o cechy či profesijné združenia. Každá spoločnosť, ktorá je ich členom, musí byť preverená po viacerých stránkach. „Cech maliarov si dáva za povinnosť informovať zákazníka o kvalite prác svojho člena,“ tvrdí Vladimír Bolík, tajomník Cechu maliarov Slovenska. Podľa neho obyčajne platí, že ich remeselníci sú odborníkmi na viacero pžadovaných prác, dokážu dodať potrebné materiály či v prípade záujmu oborne poradiť pri rozhodovaní. Pri výbere majstra cez príslušných cech máte istotu, že remeselník spĺňa odborné kritériá. Zákazník by však mal pamätať na to, že pri rekonstrukčných alebo iných zariaďovacích úkonoch je vždy dobré, aby si zadávatelia ich priebeh pravidelne kontrolovali, či sú realizované tak, ako to požadovali.


Práce dohodnuté ústne hrozia rizikom
Situácií, keď skupina remeselníkov neurobila kvalitnú prerábku a iná firma po nej musela opravovať chyby, je stále veľa. Dokonca sa môže stať aj to, že sa partia majstrov po vyplatení zálohy viac neozve a je problém sa s ňou skontaktovať. Príčinou bývajú dohody, ktoré sú len ústne. Zákazník tak nemá ani doklad ani zmluvu o dielo a v takom prípade ide v podstate o neriešieľný prípad. „Záujemca o realizáciu by sa mal uistiť, že firma, ktorú si chce zvoliť, je seriózna, pôsobí na trhu a že má viac pozitívnych ako negatívnych hodnotení,“ odporúča Róbert Uhrín. „Samozrejmosťou by však mal byť aj výber živnostníka s platným živnostenským listom,“ vysvetľuje Martin Vasiľ, advokát a konateľ z advokátskej kancelárie Vasiľ, Šimonovič & partners. Zárukou pri prerábke môže byť vypracovanie zmluvy o dielo na rekonštrukčné práce. V nej sa presne určí rozsah prác, termíny, cena a prípadné pokuty, ak by sa lehoty nedodržali. „ Dielo musí na základe zmluvy zodpovedať svojou povahou, rozsahom, akosťou a ďalšími vlastnosťami dohode oboch strán,“ upozorňuje Martin Vasiľ. Práve neochota remeselníkov podpísať túto listinu môže byť pre vás signálom, že nejde o serióznu firmu. Rovnako ako problém s vystavením faktúr či dokladov o prijatej platbe. Vzniká tu totiž problém s DPH. Pôvodne výhodná cena za služby sa zrazu o túto položku navýši. Ak by ste však pristúpili na obchod bez zmluvy a dokladov, hrozí, že partia vám urobí len časť prác, alebo v najhoršom prípade na práce vôbec nenastúpi.

Za vzniknutú škodu môžete žiadať náhradu
Objednávateľ rekonštrukčných či iných remeselníckych prác môže od zmluvy odstúpiť v prípadoch, ak sa práca neurobí včas alebo nebude riadne vykonaná a ak remeslník či firma neurobia nápravu v primeranej lehote. Pri uplatnení tohto práva musí zákazník zhotoviteľovi najskôr doporučeným listom alebo mailom preukázať nedostatky a určiť náhradnú lehotu na dokončenie diela. „Pri nedodržaní náhradnej lehoty je potrebné opäť preukázateľným spôsobom odstúpi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.