19.09.2018, 00:00

Remeselnícku prácu vo vašom dome kontrolujte každý deň

Pri hľadaní firmy na stavebné práce v byte alebo dome, si overte, či má riadnych zamestnancov a či má majster platný živnostenský list. Čo ponúka na vašu ochranu zákon, vyratúva Martin Vasiľ, advokát a konateľ advokátskej kancelárie Vasiľ, Šimonovič & partners.

Remeselnícku prácu vo vašom dome kontrolujte každý deň
Zdroj: Reuters

1. Je potrebné zaplatiť pri objednaní stavebných prác už pred začatím, alebo je možné sa dohodnúť, že úhrada prebehne až po ich vykonaní?
Aj keď záloha splatná ešte pred začatím samotných prác zaťaží vašu peňaženku, a to ešte predtým, než je jasný akýkoľvek výsledok vašich investícií, v 99 percentách prípadov na nej firma bude trvať. Túto zálohu väčšinou využije na zabezpečenie materiálu či predbežných výdavkov svojich pracovníkov. V žiadnom prípade neuhrádzajte zálohovú platbu bez písomného dokladu. Najlepším riešením je, ak uvediete výšku zálohy, splatnosť a podmienky jej vrátenia v písomnej listine. Takúto zálohu odporúčame dohodnúť v maximálnej výške desať percent z celkovej objednávacej ceny. Objednaný majster či firma vám musia vždy vydať doklad o úhrade, a to aj pre splnenie svojich daňových povinností.

2. Kedy nie je potrebné uzatvoriť zmluvu o dielo?
Zákon vyslovene nevyžaduje, aby zmluva o dielo bola uzavretá v písomnej forme, postačuje aj ústna dohoda. Ako sa však hovorí, čo je na papieri, to platí. Zmluva uzavretá v písomnej forme slúži ako dôkaz pre prípad sporu medzi zákazníkom a majstrom či firmou. Pri výbere realizátora zároveň odporúčame preveriť si, či má uzavreté poistenie, teda či má poistenú prevádzkovú zodpovednosť, a na aké prípady sa toto poistenie vzťahuje. Z tohtpoistenia by ste si v nutnom prípade mohli uplatniť preplatenie škôd.

3. Čo ak remeselník a lebo partia remeselníkov na objednané práce nenastúpia alebo ich nedokončia?
Pokiaľ zhotoviteľ neodovzdá dohodnuté dielo včas, mali by ste mu poskytnúť dodatočnú primeranú lehotu, počas ktorej by práce mohol dokončiť. Až po tom, keď sa táto lehota premrhá, môže zákazník od dohody o prácach odstúpiť a žiadť vrátenie zaplatených peňazí. Rovnako môžete v dokumente, ktorým firme poskytujete dodatočnú lehotu, zahrnúť aj odstúpenie kvôli márnemu uplynutiu lehoty. Občiansky zákonník dokonca uvádza aj možnosť zákazníka odstúpiť od zmluvy kedykoľvek počas dohodnutej lehoty, a to i bez uved

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.