20.09.2018, 00:00

O pôdu požiadajte pozemkový fond

Ak chcete začať s podnikaním v poľnohospodárstve, ale nevlastníte žiadnu pôdu, môžete si ju prenajať. Najjednoduchšie je to, samozrejme, od vášho známeho. Pomôcť však môžete nájsť aj inde. Pozrite si sedem rád, v čom vám môže pomôcť Slovenský pozemkový fond.

O pôdu požiadajte pozemkový fond
Zdroj: Reuters

1. Príklad – Mladý farmár
Plánujem sa stať samostatne hospodáriacim roľníkom. Ako mladý farmár však nemám pôdu, ktorú by som obrábal. Išlo by o katastrálne územie Trstená. Je možné prenajať si nejakú pôdu od pozemkového fondu? Ak áno, tak za akú cenu?
Slovenský pozemkový fond prenajíma nehnuteľnosti na poľnohospodárske účely podľa zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov. Cena nájmu závisí od účelu nájmu a bližšie informácie sa dajú získať na príslušnom regionálnom odbore. Ročné nájomné za prenajatú poľnohospodársku pôdu podľa jednotlivých druhov pozemkov sa vypočíta nasledovne dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je, že sa ročné nájomné za prenajatú poľnohospodársku pôdu vypočíta ročnou sadzbou 2,20 percenta z hodnoty poľnohospodárskej pôdy pri všetkých druhoch poľnohospodárskych pozemkov, vodných a ostatných plochách mimo zastavaných areálov hospodárskych dvorov. Druhou možnosťou je, ročné nájomné za prenajaté zastavané plochy bez ohľadu na ich umiestnenie, ako aj pri všetkých pozemkoch v areáloch hospodárskych dvorov bez ohľadu na ich druh, sa vypočíta ročnou sadzbou 3,667 percenta z hodnoty poľnohospodárskej pôdy. S písomnou žiadosťou ohľadne tejto veci je vhodné obrátiť sa na príslušný regionálny odbor. Kontakt je uvedený na webovej stránke Slovenského pozemkového fondu. Regionálny odbor následne posúdi žiadosť a písomne oznámi, či pristúpi k prenájmu žiadaného pozemku. Regionálny odbor je kompetentný na riešenie danej veci, až do zdokumentovania všetkých podkladov.

2. Príklad – Dedičské konanie
V rodine máme pozemky, ktoré sú evidované na môjho prastarého otca a je tam uvedené, že správcom je Slovenský pozemkový fond. Tieto pozemky by sme chceli na základe dedičských konaní previesť do nášho vlastníctva. Ako postupovať a na koho sa obrátiť?
V tejto záležitosti sa musíte obrátiť na prísl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.