25.09.2018, 00:00

Advokáti sa sťažujú: absolventi škôl nie sú pripravení na prax

Pripravenosť absolventov práva na povolanie je podľa advokátskych kancelárií veľmi slabá. Univerzity si to uvedomujú.

Advokáti sa sťažujú: absolventi škôl nie sú pripravení na prax
Zdroj: Pavol Funtál

Nedostatočná pripravenosť absolventov práva na kariéru právnikov. Sťažujú sa na ňu mnohé advokátske kancelárie, poukazujúc najmä na nulové praktické skúsenosti mladých adeptov. K získavaniu poznatkov z praxe pritom svojich študentov veľmi nevedú ani právnické fakulty. Naopak. Mladí ľudia si za päť rokov zvyknú na zastaraný a teoretický štýl štúdia.


Kvantita namiesto kvality
Požiadavky zamestnávateľov sú však úplne iné. Ako uvádza Katarína Čechová, partnerka advokátskej kancelárie Čechová & Partners, absolventom chýba myslenie o aplikovaní teórie do praxe. Slovenské školstvo je schopné vychovať teoreticky zdatných absolventov, ale tí nemajú takmer žiadne schopnosti použiteľné v praxi. Len málo z nich sa v krátkom čase dokáže zapracovať a byť prínosom. Medzi požiadavkami zamestnávateľov a obsahom výučby na právnických fakultách je obrovská diera.


„Potom je nevyhnutné venovať veľa času vzdelávaniu mladších kolegov aj v teoretickej oblasti, čo predlžuje dobu ich plnohodnotného uplatnenia v právnej praxi,“ potvrdzuje Čechová. Ešte negatívnejšie vidí kvalitu absolventov Jaroslav Ružička, partner advokátskej kancelárie Ružička Csekes. „Od čias mojej akademickej praxe sa počet slovenských vysokých škôl a množstvo absolventov, ktoré vyprodukujú, niekoľkonásobne rozrástli. Žiaľ, kvalita nekráča ruka v ruke s kvantitou.“


Nelichotivú situáciu čiastočne potvrdzuje i vedenie Právnickej Fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Fakulta totiž dlhodobo monitoruje ohlasy na svoju pedagogickú činnosť. „Spätná väzba zo strany praxe bola kritická, ale úprimná. Hoci naši absolventi sa vždy vnímali pozitívne, spôsob, akým sa právo vyučovalo povedzme pred desiatimi rokmi, sa v súčasnosti ukázal ako nevyhovujúci,“ potvrdil Ondrej Blažo, prodekan pre vzdelávaciu činnosť na fakulte.


Nedostatočná pre vysoké školy
Zásadne negatívne hodnotenie dávajú absolventom i advokátske kancelárie. „Oproti úrovni spred 10 rokov sa dnešná zvýšila len veľmi mierne. V tom čase bola situácia úplne najhoršia. Úroveň absolventov je však stále hlboko pod kvalitou spred 20 až 30 rokov,“ hovorí Čechová. Podobne to vidia aj ďalší. „Kvalita absolventov je v priemere horšia ako pred 10 rokmi. Ich pracovný a odborný profil dnes zriedkavejšie než kedysi dosahuje nadpriemernú úroveň,“ tvrdí Ružička.


Prax teda vystavuje univerzitám známku „nedostatočná“. Advokátskym kanceláriám preto chýbajú študenti a absolventi, ktorí by spĺňali kritériá na náročnú prácu advokátskych koncipientov. Právnici majú pre študentov jasný odkaz – už počas štúdia treba aktívne využívať miesta právnych asistentov. Zručnosti získané pod vedením skúsených advokátov ešte počas štúdia a cenné pracovné návyky sú pre budúcich absolventov najväčšou konkurenčnou výhodou.


Prijaté opatrenia
Fakulty si však uvedomujú zmeny v spoločnosti a nové požiadavky a do vyučovania zaviedli aj novinky. „Máme podpísané memorandá o spolupráci so slovenskými, ale aj s nadnárodnými advokátskymi kanceláriami a inými inštitúciami,“ uvádza dekan Právnickej fakulty Paneurópskej vysokej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.