25.09.2018, 00:00

Firmy hľadajú nové formy financovania

Financovanie rozvoja biznisu ponúka viacero možností. Z vlastných zdrojov alebo od rodiny. Takto začína s podnikaním väčšina podnikateľov.

Firmy hľadajú nové formy financovania
Zdroj: Dreamstime

Aké sú ďalšie možnosti, keď podnikatelia chcú nájsť nové cesty na rozvoj a ich firma má na to, aby sa rozrastala? Hlavné trendy v prípade, že už vyčerpali možnosti v banke, sú na trhu dve. Ekvitné alebo dlhové financovanie.

Pomáha rizikový kapitál
Známejšou formou rozvojového kapitálu je ekvitné financovanie, aj keď financovanie podnikov pomocou venture (rizikového) kapitálu u nás tvorí podľa Invest Europe len 0,006 percenta HDP. Je to aj preto, že v porovnaní napríklad s bankovými úvermi ide o kapitál, ktorý má u nás pomerne krátku históriu. Aktivita fondov u nás začala v 90. rokoch, no významnejší rozmach zažíva až v poslednom období. Najatraktívnejšími odvetviami sú momentálne zdravotníctvo, IT, médiá a telekomunikácie, ale aj energetika alebo maloobchodný predaj.

​ Rizikový (venture) kapitál poskytujú takzvaní podnikateľskí anjeli alebo špecializované fondy. Najmä inovatívnym podnikateľom či startupom s vysokým potenciálom rastu. Private equity fondy zase podporujú skôr zabehnuté podniky a na ich rozvoj a rast vedia poskytnúť aj oveľa väčšiu sumu, a to až do desiatok miliónov eur.


Nevýhoda ekvitného financovania
Ekvitné financovanie predstavuje podiel vlastníka projektu. Podnikateľ teda stráca čiastočnú kontrolu nad svojou firmou, čo sa pri dlhovom financovaní nestáva. Pri predaji podielov však podnik nie je zaťažený pravidelnými úrokovými nákladmi, a teda má o niečo väčšiu flexibilitu. Na druhej strane, dodatočné náklady tu sú. Nie pre podnik, ale hlavne pre samotného vlastníka, a to dosť vysoké. Vzdáva sa totiž časti podielov, ktorých hodnota má výrazne narásť. Celkové náklady budú pri dlhu odhadom dva až trikrát nižšie ako pri ekvity. V prospech nej však hovorí, že „náklady“ vznikajú iba v prípade úspechu. S úspechom však počíta asi každý podnikateľ.

​ Private equity investorov do svojich firiem púšťajú aj renomované firmy. Autori publikácie 39 rád, ako budovať svetovú firmu s investorom Ján Solík a Monika Sobeková Majková zostavili rebríček

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.