25.09.2018, 00:00

Firmy hľadajú nové formy financovania

Financovanie rozvoja biznisu ponúka viacero možností. Z vlastných zdrojov alebo od rodiny. Takto začína s podnikaním väčšina podnikateľov.

Firmy hľadajú nové formy financovania
Zdroj: Dreamstime

Aké sú ďalšie možnosti, keď podnikatelia chcú nájsť nové cesty na rozvoj a ich firma má na to, aby sa rozrastala? Hlavné trendy v prípade, že už vyčerpali možnosti v banke, sú na trhu dve. Ekvitné alebo dlhové financovanie.

Pomáha rizikový kapitál
Známejšou formou rozvojového kapitálu je ekvitné financovanie, aj keď financovanie podnikov pomocou venture (rizikového) kapitálu u nás tvorí podľa Invest Europe len 0,006 percenta HDP. Je to aj preto, že v porovnaní napríklad s bankovými úvermi ide o kapitál, ktorý má u nás pomerne krátku históriu. Aktivita fondov u nás začala v 90. rokoch, no významnejší rozmach zažíva až v poslednom období. Najatraktívnejšími odvetviami sú momentálne zdravotníctvo, IT, médiá a telekomunikácie, ale aj energetika alebo maloobchodný predaj.

​ Rizikový (venture) kapitál poskytujú takzvaní podnikateľskí anjeli alebo špecializované fond

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.