25.09.2018, 13:44

Kúpili ste si nové auto v cudzine. Viete, aké máte povinnosti?

Ak ste si ako súkromná osoba kúpili nové auto alebo nejaký iný dopravný prostriedok z iného členského štátu EÚ, zaplatíte 20 percent DPH daňovému úradu, kde máte trvalý pobyt.

Kúpili ste si nové auto v cudzine. Viete, aké máte povinnosti?
Zdroj: Dreamstime

Medzi dopravné prostriedky s touto podmienkou patrí aj úžitkový automobil, motorka, štvorkolka, lietadlo, loď, plavidlo a podobne. To však nie je všetko. Novým autom sa rozumie motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 centimetrov kubických alebo s výkonom väčším ako 7,2 kW, ktoré je určené na prepravu osôb a nákladov. Nemá najazdených viac ako 6 000 kilometrov, alebo v čase jeho kúpy neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky. Nemusí mať všetky tieto parametre, stačí len jeden z nich, aby ste za neho zaplatili DPH ako za nové.

Čo musíte urobiť?
1. V lehote do sedem dní od kúpy treba podať daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty daňovému úradu, v pôsobnosti ktorého máte trvalý pobyt.

2. K priznaniu treba priložiť aj úradne overenú kópiu dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku, zaplatiť daň z pridanej hodnoty v lehote bezhotovostným prevodom peňažných prostriedkov na osobný účet daňového subjektu, ktorý je vedený v Štátnej pokladnici (kód banky /8180) a ktorý mu pridelí daňový úrad vrátane predčíslia označujúceho druh dane (pre DPH platí predčíslie 500240-) a s variabilným symbolom na identifikáciu platby. Ten je v tvare 1100+číselné označenie mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, +rok, v ktorom vznikla daňová povinnosť.

3. Potom musí podať žiadosť o vydanie potvrdenia o zaplatení dane. Platí sa poplatok 1,50 eura. Ak podáte žiadosť elektronicky, platíte iba pol eura.

4. Až potom vydá daňový úrad potvrdenie o zaplatení dane, ktoré je potrebné predložiť pri prihlásení motorového vozidla do evidencie vozidiel na Dopravnom inšpektoráte Policajného zboru SR.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.