26.09.2018, 00:00

Živnostníčky môžu počas materskej podnikať

Rozdiel v porovnaní s tým, keď materské dostáva zamestnankyňa, je pri živnostníčke ten, že môže podnikať a mať z toho príjmy. Žiadne pozastavenie či koniec živnosti nehrozí. Ani obmedzenie príjmu, zdôrazňuje v rozhovore Dana Fráková zo spoločnosti Libertax Consulting

Živnostníčky môžu počas materskej podnikať
Zdroj: Reuters

Mení sa niečo vo fungovaní živnostníčky popri tom, ako dostáva materské?
Ak si to mamička – živnostníčka dokáže predovšetkým časovo zariadiť, môže skĺbiť starostlivosť o dieťa s podnikaním. Navyše získava bonus v podobe úspory odvodov do Sociálnej poisťovne. V čase poberania materskej dávky nie je povinná platiť sociálne odvody. Situáciu môžeme prirovnať k prerušeniu živnosti, keď povinnosť platiť odvody tiež nevzniká. Musí si však dať pozor na to, že po skončení poberania materského sa povinnosť platiť odvody obnovuje.


Ako má však narábať s výškou preddavkov na zdravotné poistenie?
Môže s ňou narábať podľa toho, ako sa jej to oplatí, pretože sa na ňu nevzťahujú ustanovenia o povinnom minimálnom vymeriavacom základe. Ak napríklad predpokladá, že sa bude podnikaniu venovať popri starostlivosti o dieťa menej, a teda aj príjmy budú nižšie, môže si nastaviť mesačné preddavky na zdravotné poistenie na sumu nižšiu, ako je minimum 63,84 eura.


Môže si nastaviť mesačné preddavky aj na nulu?
Áno. Treba však rátať s tým, že v ročnom zúčtovaní, ktoré poisťovňa zašle v nasledujúcom roku, sa odráta od vypočítaného zdravotného poistného nízka alebo v prípade nulových preddavkov žiadna suma a zvyšok bude treba vyrovnať ako nedoplatok. V tomto sa teda mechanizmus platenia sociálnych a zdravotných odvodov počas poberania materského líši. Po dlhšie avizovanom a očakávanom zavedení ročného zúčtovania aj v prípade sociálneho poistenia výhoda neplatenia a nedoplatenia sociálnych odvodov pravdepodobne zanikne.


Kedy sa oplatí, aby materské dostával otec dieťaťa?
Výhodné je to v situácii, keď po dočerpaní svojho materského pokračuje matka v poberaní rodičovského príspevku, a ten je nižší než materské otca. Ak otcovo materské bude vyššie než súčasná výška rodičovského príspevku 214,70 eura, stojí za zváženie si starostlivosť o dieťa takpovediac vymeniť.


Čo to znamená v praxi?
Matka prestane na istý čas – zvyčajne 28 týždňov, čo je maximálna dĺžka poberania materského otcom – dostávať „svoj“ rodičovský príspevok a otec môže začať dostávať „svoju“ materskú. Na ilustráciu: ak je otec zamestnancom a jeho hrubý príjem bol vlani 1 824 eur, môže dostávať materské až do 1 394,30 eura, čo znamená, že príjem do rodinného rozpočtu bude vyšší o 1 179,60 eura ako rozdiel maximálneho materského otca a rodičovského príspevku, o ktorý príde matka. Finančne to teda vychádza. No pre takúto zmenu v starostlivosti o dieťa je potrebné mať aj ústretového zamestnávateľa otca, pre ktorého nebude znamenať návrat z „otcovskej“ zastavenie kariérneho rastu.


Ako v tomto prípade tratí rodina?
Počas materského otec nemôže mať aktívny príjem z toho zamestnania, z ktorého dostáva materskú dávku. Môže mať však príjem z iného zamestnania. Prakticky to môže

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.