26.09.2018, 00:00

Materské môžu poberať matka i otec

Materská dovolenka bola kedysi výsadou matiek. Situácia sa však mení. Často sú to práve otcovia, ktorí preberajú štafetu starostlivosti o dieťa hneď po narodení a dostávajú materské.

Materské môžu poberať matka i otec
Zdroj: Dreamstime

Novela zákona, ktorou ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje súbežné poberanie dávky materského u otca aj matky – každého na iné dieťa – práve prebieha legislatívnym procesom. „Jej účinnosť predpokladáme od prvého januára 2019,“ vysvetľuje Barbora Petrová z tlačového odboru. „Pôjde o prípady, keď otec po dohode s matkou prevzal do starostlivosti dieťa a matka sa súčasne stará o ich ďalšie dieťa.“

Čo prinesie novela zákona
V súčasnosti môžu čerpať materské do troch rokov dieťaťa, v dĺžke 28 týždňov, aj otcovia. Nesmú ho však čerpať paralelne s jeho matkou. Tento model vystriedania rodičov pri potomkovi je čoraz populárnejší. Napríklad v roku 2012 dostávalo materské okolo 210 otcov, v roku 2017 viac ako šesťtisíc.

Ďalšou novinkou, ktorú obsahuje spomínaný zákon, je úprava výpočtu materského pri reťazových pôrodoch. Pri nich sa rozširujú situácie, v ktorých bude možné matke vypočítať materské z príjmu, ktorý by mala pri začatí poberania ďalšieho materského, a nie z takzvaného minimálneho vymeriavacieho základu, teda tak ako doteraz. Ide o prípady, keď sa v období rozhodujúcom na výpočet dávky pri ďalšom dieťati vyskytlo aj obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá súvisí s tehotenstvom. Pri reťazových pôrodoch nesmie byť výška materského nižšia než pri prvom dieťati.


Ako sa zvyšuje materské
Dĺžka materskej dovolenky je 34 týždňov a v prípade osamelej matky dokonca 37. Radíme sa tak medzi štáty s jednou z najdlhších materských v rámci krajín OECD aj EÚ. Od 1. januára 2016 sa materské zvýšilo zo 65 percent denného vymeriavacieho základu na 70 percent a od začiatku mája 2017 zo 70 na 75 percent hrubej mzdy. Je to približne sto percent čistej mzdy, akú mala žena pred odchodom na materskú dovolenku. Maximum pri 31-dňovom mesiaci v tomto roku predstavuje 1 394,30 eura. Od 1. januára 2019 bude možné získať maximálne mesačné materské v sume 1 458,50 eura, čo je v absolútnom vyjadrení nárast o 64,20 eura. Materské v zásade nahradí cel

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.