10.10.2018, 15:17

Licencia chráni autora aj jeho dielo

Hudobník, maliar či pôvodca softvéru. Tí všetci vytvárajú diela, teda stávajú sa autormi, pričom si svoju prácu a jej výsledky bežne dohodnú autorskou zmluvou. Aké podmienky pri tom treba dodržať? Výhody a nevýhody licenčných dokumentov vysvetľujú odborníci.

Licencia chráni autora aj jeho dielo
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Martin Fajnor z portálu onlinezmluvy.sk

1. Licenčná zmluva
Čo musí urobiť objednávateľ, aby mohol vytvorené autorské dielo aj používať?
Pokiaľ vytvoril autor určité dielo na objednávku na základe zmluvy o dielo, môže objednávateľ toto dielo použiť len na účel vyplývajúci zo zmluvy, ak sa zmluvné strany nedohodli inak. Ak si napríklad objednávateľ objedná zhotovenie obrazu, môže si ho vystaviť u seba doma ako dekoráciu. Na takéto použitie diela nemusí s autorom uzatvoriť licenčnú zmluvu. Výtvarné diel má totiž nepochybne slúžiť na estetické a dekoračné účely. 
Ak chce objednávateľ použiť dielo aj na iný účel, ako vyplýva zo zmluvy, môže tak urobiť len na základe uzatvorenej licenčnej zmluvy s autorom. Objednávateľ má teda v takejto situácii povinnosť uzatvoriť s autorom okrem zmluvy o dielo na objednávku aj licenčnú zmluvu.
Ňou môže autor udeliť objednávateľovi, alebo aj inému nadobúdateľovi, súhlas na použitie svojho diela aj na iný účel ako vyplýva zo zmluvy o dielo. V prípade obrazu sa autor s objednávateľom v licenčnej zmluve dohodnú, že objednávateľ môže výtvarné dielo použiť aj komerčne, napríklad v reklame na určitý produkt alebo službu, prípadne že môže výtvarné dielo ďalej upravovať a meniť tak jeho pôvodný vzhľad.  
Každá licenčná zmluva musí obsahovať identifikáciu zmluvných strán, teda autora a nadobúdateľa licencie. V prípade spojenia zmluvy o dielo na objednávku a licenčnej zmluvy do jednej, však nie je potrebné zmluvné strany identifikovať osobitne pre každú zmluvu a postačuje iba jedna identifikácia zmluvných strán. Podstatou licenčnej zmluvy je to, že autor udeľuje určitej osobe súhlas na použitie svojho diela. Licenčná zmluva tak musí obsahovať jednoznačný súhlas autora s použitím dohodnutého diela. V zmluve teda nesmie chýbať jasné určenie diela, na ktoré sa licencia poskytuje.

2. Autor a objednávateľ
Okrem podstatných faktov, ako sú zúčastnené strany a predmet, musí autorská licenčná zmluva obsahovať aj ďalšie náležitosti. Ktoré sú to? 

V zmluve je vhodné uviesť spôsoby použitia, na ktoré sa licencia poskytuje, určiť rozsah licencie, ktorý môže byť neobmedzený alebo obmedzený, taktiež čas, na ktorý sa udeľuje, alebo spôsob jeho určenia. V zmluve by nemalo chýbať aj určenie odmeny alebo spôsobu jej určenia, ktorú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.