09.10.2018, 01:00

Stavebné sporenie sa mení. Pripravte sa

Od budúceho roka sa sprísňujú podmienky poskytovania podpory v systéme stavebného sporenia. Cieľom je efektívnejšie vyplácanie štátnej prémie a úspory pre štát.

Stavebné sporenie sa mení. Pripravte sa
Zdroj: archív

Stavebné sporenie dostane novú podobu na základe novely zákona z dielne ministerstva financií, ktorú 12. septembra schválili poslanci parlamentu. Cieľom zmeny je zreformovať
stavebné sporenie, ktoré je na Slovensku od roku 1992. Počas dlhých rokov svojej existencie
tento produkt zostarol. Novela má zvýšiť efektívnosť, adresnosť a účel tohto produktu. Štátu sa
nepáči, že veľká časť podpory sa míňa na iný účel ako na bývanie. Objem stavebných úverov je oveľa menší, ako je objem poskytnutých komerčných medziúverov.

Novela zákona bude aj naďalejchrániť najzraniteľnejšie skupiny sporiteľov. Deti a mladí do 18
rokov budú mať aj naďalej nárok na štátnu prémiu bez ohľadu na výšku príjmov rodičov. „Toto rozhodnutie považujem za pozitívne. Mnoho rodín sa rozhodne pre sporenie svojim deťom až na základe informácie o bonuse vo forme štátnej prémie. Navyše, každý mladý človek bude v budúcnosti musieť mať nasporené tisíce eur, ideálne aj s možnosťou získania stavebného úveru, inak nebude mať šancu získať vlastné bývanie s úrokovo najvýhodnejšou 80-percentnou hypotékou,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Vláda však zrušila inštitút „priateľských sporiteľov“, ktorí využívajú stavebné sporenie len na
sporenie. Doteraz bolo možné prostriedky zo stavebného sporenia použiť na čokoľvek: dovolenka, auto, spotrebný tovar. Týmto spôsobom sa stavebné sporenie vymykalo účelu, na ktorý štát prispieval prémiou, a dotovať niekomu dovolenku či kúpu auta nedávalo zmysel. „Po novom sa štátna prémia bude prideľovať iba tým, ktorí prostriedky stavebného to iba nových zmlúv uzavretých od 1. 1. 2019, staré zmluvy pokračujú v pôvodnom režime,“ vysvetľuje
Ondrej Broska, partner Tower Finance.

„Je to chybný krok, keďže v praxi vidíme mnoho prípadov, keď sporitelia po šiestich rokoch
nakoniec využili financie na zlepšenie alebo zaobstaranie svojho bývania. A teda neminuli
štátne prémie napríklad na kúpu auta. Ich peniaze budú v systéme stavebného sporenia určite
chýbať, čo môže zhoršiť podmienky poskytovania úverov pre ostatných klientov sporiteľní. Sporenie bez povinnosti využiť financie na stavebný účel si možno založiť ešte do 31. decembra 2018. V takom prípade sa na celé trvanie zmluvy budú vzťahovať pôvodné podmienky,“ radí Marián Búlik. 

Na štátnu prémiu po novom nemá nárok ten, kto spláca medziúver. Sporiteľov podľa skúseností z praxe však tento fakt neodradí. V minulosti to síce bol motivačný faktor, prečo uprednostniť medziúver pred spotrebným úverom z banky. Avšak dnes hrajú rolu pri výbere úveru iné faktory. Najmä to, že niektoré typy úverov zo stavebných sporiteľ

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.